Töötukassa puudujääk võib suurendada sotsiaalministeeriumi kärbet

14. mai 2009, 13:26

Rahast tühjaks voolava töötukassa pinnal
hoidmiseks tuleks sotsiaalminister Hanno Pevkuri sõnul minna
sotsiaalministeeriumi eelarve kallale, kui hüvitiste paketi ümbervaatamises
kokkuleppele ei jõuta.

Kasvava tööpuuduse tingimustes vaatab valitsus otsa faktile, et kogu uude töölepinguseadusesse kirja pandud töötuskindlustushüvitiste paketti pole võimalik kinni maksta, kui töötuskindlustusmakse määr jääb 3 protsendile, kuhu kehtiv seadus võimaldas seda tõsta. Maksu tõstmine 4 protsendini, nagu soovitas töötute hüvitise küsimuse lahendamiseks loodud erikomisjoni kuuluv sotsiaaldemokraat Eiki Nestor, tooks töötukassasse vajaliku raha juurde, sotsiaalminister seda varianti ainuvõimalikuks tunnistama aga ei kipu. Pevkur on endiselt kindel, et lahendused on võimalik leida 3protsendilise maksemäära piirides. Ka peaminister Andrus Ansip ning Isamaa ja Respublica Liit pole nõus maksu üle selle piiri tõstma ning näevad lahendust selles, et uusi hüvitisi tuleb kärpida.

Samas kummitab sotsiaalministeeriumit reaalne oht, et kui töötuse kasvades aasta lõpus raha otsa saab, peab sotsiaalministeerium selle summa katmiseks enda eelarve kallale minema.

„Kui töötukassa saab rahast tühjaks, peab puuduolevaid vahendeid otsima kuskilt mujalt ning see koht oleks sotsiaalministeeriumi eelarve. Võib juhtuda, et sellisel juhul peab sotsiaalministeerium kärpima mitte 2,3 miljardit, vaid näiteks 3 miljardit krooni,“ nentis Pevkur.

Erikomisjonis Isamaa ja Res Publica Liitu esindav Ken-Marti Vaheri sõnul ei toeta IRL maksu tõstmist 3 protsendist kõrgemale, kuna maksukoormuse tõus vaid suurendaks tööpuuduse kasvu.

Seni maksemäära tõusule vastu seisnud tööandjate keskliit aga muutis eile positsiooni ning on uue töölepinguseaduse jõustumise nimel nõus maksu tõstmisega 4 protsendile.

Pevkur avaldas lootust, et täna kell 15 algav erikomsijoni kogunemine toob osapooled kokkuleppele lähemale. Eile erikomisjon mingeid otsuseid ei teinud ja lepiti kokku, et töötukassa esitab tänaseks täiendavaid arvutusi, kus on arvesse võetud erinevaid võimalikke majandusstsenaariume, mängitud läbi erinevaid töötuskindlustusmakse ning hüvitise määrad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. May 2009, 13:26
Otsi:

Ava täpsem otsing