Arvamus: eurooplane valis ettevõtluse

10. juuni 2009, 08:33

Need, kes Euroopa Parlamendi valimistel
osalesid, aitasid seekord Eestil välja anda signaali, et Euroopa asjad lähevad
meile korda. Ma ei kiirustaks head valimisaktiivsust protestihääletuseks
nimetama. Tähtis on see, et inimesed osalesid ja tahtsid kaasa rääkida.

Eriti hea meel on mul, et 48 511 valijat hääletas IRLi nimekirja poolt, hinnates sellega eeskätt Tunne Kelami senist professionaalset tööd.

Müüt vasakpoolsuse võidukäigust üleilmse kriisi tingimustes osutuski müüdiks. Kummati näitasid need valimised meile mitut asja. Esiteks seda, et peibutuspardid on endiselt au sees ja edukad. Vähemalt on see nõnda Edgar Savisaare puhul. Eelmistel eurovalimistel oli Keskerakonna esinumber Vilja Savisaar, kuid Siiri Oviir edestas teda tänu paremale isiklike häälte tulemusele. Toonane tulemus oli Keskerakonna jaoks nigel. Nüüd asetati nimekirja tippu Edgar Savisaar, kes kinnitas, et tema Brüsselisse ei lähe, aga tulemus saadi märkimisväärselt parem.

Andku Indrek Tarand mulle andeks, kui teda katsejäneseks nimetan. Katsejänes on ausam kaup kui peibutuspart. Ja mööngem, et katse esimese poole läbis Tarand üliedukalt. Otsus üksikkandidaadina välja tulla oli julge ning õigesti ajastatud samm. Tema kasuks töötas mitu asjaolu, eeskätt pettumine parteide sisepoliitikas ja suletud nimekirjad. Loodan, et tal jätkub jõudu olla edukas ka teises pooles - mandaadi elluviimisel.

Üldiselt andsid valimised oodatud tulemuse, üllatav oli üksnes Tarandi häältesaagi suurus. Euroopa parteispektrit arvestades on Eesti esindus liberaalide fraktsioonis küll kentsakalt suur, kuid õnneks oleme esindatud ka suurtes fraktsioonides - Euroopa Rahvaparteis ja sotsiaaldemokraatides. Vahepeal õhus olnud sotside väljajäämine muutnuks Eesti hääle Euroopa Parlamendis kindlasti palju nõrgemaks.

Sotsialistid kaotasid Euroopa mastaabis oluliselt mõjujõudu. Euroopa Rahvaparteil seevastu õnnestus suurfraktsiooni staatus säilitada. Esialgseil andmeil on Rahvaparteil 263, sotsiaaldemokraatidel 161 ja liberaalidel 80 kohta. Seega müüt vasakpoolsuse võidukäigust üleilmse majanduskriisi tingimustes osutubki müüdiks. Pigem andsid Euroopa valijad oma hääle tasakaalustatud eelarvepoliitikale, maksude vaoshoidmisele, vähesele bürokraatiale, protektsionismi ohjeldamisele - ettevõtluse ja töökohtade kaitsmisele. Eriti tugev oli konservatiivide ja kristlike demokraatide võit Prantsusmaal ja Saksamaal, aga ka Poolas, kriisist räsitud Ungaris.

Ei saa mööda minna suletud nimekirjadest. Olen seda eksperimenti korduvalt hukka mõistnud, sest see on valija tahte vastane ja lõhub valimissüsteemi loogikat. Suletud nimekirjade maaletoojad olid Reformierakond ja Keskerakond. Ilmselt tõestas Tarandi häältesaak neile mõndagi. Inimeste tahet valida konkreetseid isikuid möönis valimispäeva õhtul ka Reformierakonna esimees. Õhus on selge signaal, et tulevikus saame taas avatud nimekirjade juurde naasta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. June 2009, 09:11
Otsi:

Ava täpsem otsing