Saksa ettevõtjate optimism püsib

22. juuni 2009, 12:28

Juuni oli juba kolmas kuu järjest, mil
Saksamaa ettevõtjate optimism tuleviku suhtes kindlamaks muutus, lisades
lootust, et langus Euroopa suurimas majandusruumis hakkab taanduma.

Münchenis asuva Ifo instituudi täna avaldatud ärikliima indeks kerkis juunis 85,9 punktile maikuu 84,3 punktilt, edestades mõnevõrra agentuuri Bloomberg küsitletud analüütikute ootusi. Selle aasta märtsis oli indeks 82,2 punkti tasemel viimase 26 aasta madalaimas seisus.

Sügisel valimisteks valmistuv Angela Merkeli valitsus on majanduskasvu ergutamiseks eraldanud ligi 85 miljardit eurot, kuid sellest hoolimata prognoosib Saksamaa keskpank tänavu SKP langust 6,2% ning tuleval aastal majanduskasvu stagneerumist.

„Majanduslangus ei ole veel läbi, kuid hullem on möödas,“ ütles Citigroupi euroala peaökonomist Jürgen Michels agentuurile Bloomberg. „Majandust toetab nii valitsuse ergutuskava kui ootused, et nõudlus maailmamajanduses taastub,“ lisas ta.

„Paljudes riikides on laod peaaegu tühjad. Isegi väike nõudluse kasv tähendab seda, et tootmine kasvab,“ ütles UniCredit MIB ökonomist Andreas Rees. „Positiivne trend püsib, aasta jooksul eksport taastub,“ ütles ta.

Märtsis kasvanud tööstustellimused püsisid aprillis läinud aasta sama perioodiga võrreldes samal tasemel, investorite usaldusindeks oli juunis kolme aasta tugevaimal tasemel. Maikuus aeglustus langus Saksamaa tööstuses ja teenuste sektoris ning tööpuudus kasvas prognoositust aeglasemalt.

Mõned firmad on siiski vähem optimistlikud. Volkswagen AG müügijuhi Detlef Wittigi sõnul pole globaalsel sõiduautode turul peale Hiina praegu veel kusagil toibumise märke. Ka Euroopa suuruselt teine lennufirma Lufthansa AG jätkab kulude kärpimist, et mitte kahjumisse kukkuda.

Praegune olukord on „jätkuvalt väga halb,“ ütles Ifo ökonomist Gernot Nerb. „Võib öelda, et majandus on stabiliseerumas, kuid vara on veel väita, et tõus on alanud,“ lisas ta.

Euroala majandus on stabiliseerumise faasis, ütles läinud nädalal Saksamaa keskpanga president Axel Weber. „Majanduskasvu oluliselt kiirenemisest oleme aga alles väga kaugel,“ lisas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. June 2009, 13:36
Otsi:

Ava täpsem otsing