Üks küsimus: Miks peavad põllumajandustootjad kaupmeest enda röövliks?

Sirje Potisepp 08. juuli 2009, 00:00

Igivana teema ja ilmselt jääb vaidlusobjektiks alatiseks. Turg määrab hinna. Toote tarneahel on järgmine: tooraine tootja - tooraine töötleja - kaubandus - tarbija.

Oluline osa toote jõudmisel tarbijani on kaubandusel, kus erinevatel kaupadel on erinev juurdehindlus.

Kaupmehed on tarbijate surve all ja peavad pakkuma neile tooteid vastavalt nende tahtele. Samas on töötlejad nii tootjate, kaupmeeste kui ka tarbijate surve all. Kaubandus küsib hinda töötlejalt, töötleja tootjalt ja nii ahel pingestubki. Töötlejad on aga iseenesest suurimad tooraine väärindajad.

Võidab ja ellu jääb see, kel oma kogutud varude arvel on võimalik veel lisajäreleandmisi (loe: lisaallahindlust) teha ning kel pole kaelas üle jõu käivaid kohustusi. Iseasi, kui kaua keegi hinnasurvele vastu peab ja kui jätkusuutlik on tegevus pikas ajas.

Toon lihtsustatud näite.

Ettevõte toodab toote, mille müümisel kaubandusse saab ta vaid toote omahinna (kuid tootja on nõus müüma, sest tema jaoks on vajalik püsida sortimendis ja olla riiulil esindatud). Siis aga juhtub liiniga midagi, vaja on tagavaraosi, kuid raha nende ostmiseks ei ole, sest raha lihtsalt selle toote müügist ei teenita.

Arvestada tuleks tõsiasjaga, et toorpiima tootmisega ei oleks praegu mingit probleemi, kui kõik, mis tööstused või väiketootjad toodavad, suudetaks maha müüa.

Ei huvita tarbijat see, kui suuri või milliseid investeeringuid on teinud esmatootjad oma farmidesse või tehnikasse või töötlejad oma tehastesse.

Tarbija eeldab kvaliteetset toodet (kuid kvaliteetset toodet saab vaid kvaliteetsest toorainest) ja taskukohase (loe: meie sissetulekutele vastava) hinnaga.

Kui eeldame rohkem raha, kui tegelikult turult saada on võimalik, oleme ärilises mõttes üle investeerinud. See risk on kõikidel olemas, ka kaubandusel. Ka nemad teevad investeeringuid oma kauplustesse, et tarbijad neid kauplusi ikka külastada tahavad ja kõik teenindamiseks vajalikud süsteemid töötaksid.

Kas tähtsam on piima tootmine, töötlemine või müük, see jäägu igaühe enda arvestada. Rasketel aegadel peaksid kulutusi koomale tõmbama kõik.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing