Väikeettevõtja valitsusele: rahvas tahab otsustada

1706-aripaev 27. juuli 2009, 20:22

Väikeettevõtja Raivo Orgusaare sõnul oleks
valitsusel aeg mõista, et rahvas pole loll mass, kes ei suuda ega taha õigeid
otsuseid langetada ning riigi juhtimises osaleda.

Järgneb Raivo Orgusaare 6. soovitus valitsusele.

On aeg mõista, et rahvas pole mass, kes millestki aru ei saa. Kõik, ka tähtsamad ja ebapopulaarsemad otsused, tuleb muuta rahvahääletuse põhisteks.

Otsedemokraatia on sootuks midagi muud kui Eesti praegune „demokraatia”. On alatu kõneleda demokraatiast, kui tegelikult kasutatakse vaid käputäit sellest, mida tegelik demokraatia võimaldab. Aeg on tõtt rääkida ja lasta vabariigi ning demokraatia tähendusel ka toimida või kuulutada "vabariigi" asemel välja "osaline vabariik". Sel juhul tuleks asendada ka sõnad "demokraatlik riigikord" ühendiga "piiratud demokraatiaga riigikord".

Praeguste ITvõimaluste juures saab luua igale EV kodanikule konto, mille kaudu saab anda oma hääle kõikidele rahvusvahelistele ja siseriiklikele otsustele, olgu need kas maksutõusud, pensionid või midagi muud. Jõudes tagasi tõe juurde, et riik saab hakkama ka väiksemaarvulise riigikoguga, paneb säärane otsustamissüsteem aluse Eesti Nokia sünnile ja Eestist saab esimene uusdemokraatliku (loe täisdemokraatliku) riigikorraga riik, kus esiplaanil pole mitte eri masti aparatšikud, vaid kõrgeima võimu kandja – rahvas ise.

Siinkohal ei maksa ajada demagoogiat, et rahvas ei tea, mille poolt hääletab. Elu on näidanud, et tegelikkuses on valitsuses rohkem võhiklikkust kui rahva seas. Pealegi saaks otsustusvõimu anda näiteks vaid 2/3-le rahvast ehk neile, kes kohustusliku IQtesti järgi etteantud raamidesse mahuvad.

Küll kõik rahva valed otsused end üsna pea tunda annavad ja otsedemokraatliku hääletamisega sekkudes saab olulisi küsimusi üsna kiiresti ümber vaadata. Otsuste riigikesksemaks muutmisel saaks anda väiksearvulise riigikogu liikmetele 100- või 1000kordse hääletusmandaadi, mis lisanduks inimeste häältele, kes ühes või teises küsimuses kaasa hääletada viitsivad või vajalikuks peavad.

Leian, et otsustusõigus tõstab lisaks rahva motivatsiooni eneseharimiseks ja riigiasjadega kurssi viimiseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. July 2009, 14:36
Otsi:

Ava täpsem otsing