Värvi saab toota kohalikust toorainest

Ettevõtte juhataja Liina Asu-Raag jutustab, et õigupoolest sai kõik alguse juba sellest, et kunagi sattus ta Tallinna Kopli kunstikeskkooli restaureerimise klassi.

"Toona tundus see saatusenöök, sest me kõik arvasime olevat end suured kunstnikud, kuid tänu õpetaja Viirule sai see mull meie peas poole aastaga purustatud," muigab ta. "Hiljem sai siiski elu mõningaste keerdkäikude tõttu proovitud nii kroomdetailide restaureerimist, mööbli taastamist kui ka muud taolist."

2004. aastal hakkas Asu-Raag oma toonast kodu remontima ning just siis ristusid tema teed mõningate väga oluliste inimestega.

"Paar aastat sai aidatud selles tuules öko-ehitusfirmale Saviukumaja hinge sisse puhuda ja selleks ajaks oli küpsemas otsus luua oma ettevõte," räägib ta. "Tahtsin luua firmat, mis valmistaks kohalikest materjalidest looduslikke värve. Eks aeg on teinud omad korrektuurid ja tänaseks olen peamiselt spetsialiseerunud lubi-, kaseiin-, rootsi- ja tõrvavärvile." Asu-Raag lisab, et kõiki neid värve valmistab ta koos värvimise teenustööga.

OÜ Loomulik toodetud värvid on puhas käsitöö ning kogused võrreldes tootmisüksustega üliväikesed. "Ma ei saa värvi hinnaga ilmselt kunagi konkureerida," usub Asu-Raag. "Üksnes töö ja kvaliteet on see, mis toidab."

Asu-Raag ostab värvide komponendid ja segab need siis ise käsitsi kokku. "Olen põhimõtteliselt jäänud selle juurde, et teen kõik algusest lõpuni ise," kinnitab ta. "Ja see on olnud mulle suur võit, sest üksnes nii olen saanud õppida tundma kõikide komponentide omadusi."

Ta märgib ka, et katsetab ja leiutab värve tootes palju, eesmärgiks on muuta nende kasutamine käepärasemaks, jättes algupära puutumata - on ju just see peamine põhjus, miks kaasajal looduslikke värve suhteliselt vähe kasutatakse.

"Meie klientide hulgas on ka neid, kes on kord küll looduslikud värvid ostnud, kuid kellel oskamatusest värve käsitleda ei ole tulemus saanud ootuspärane," märgib Asu-Raag. "Sellistel juhtudel oleme omalt poolt teinud ka nii-öelda vigade paranduse."

Aastate jooksul on nii mõnigi pakkunud end ettevõttesse õpipoisiks ja maksnud selle eest suisa peale, et saada väärtuslikke kogemusi.

"Kahjuks on enamikel juhtudel siiski nii, et õiget pühendumist ei ole ma veel kellegi silmis näinud ja heategevusega ma tegelda ei saa," ütleb Asu-Raag. "Kui suudetakse töö ära rikkuda, tuleb see välja maksta. Algajal seda ikka juhtub, nii võib kuude viisi tööl käies palga asemel hoopis võlanõudeid saada."

OÜl Loomulik läheb üldises viletsas majandusseusus siiski hästi. ESee rtevõte pole rajatud suure kasumi teenimise, pigem üritatakse käsitööliste mainet kõrgel hoida.

Oma töös just ainult OÜ Loomuliku värve kasutamegi ning võin kinnitada, et tegemist on tõesti kvaliteetse toodanguga, mis jätab huvitava ja omapärase tulemuse. On väga kiiduväärt, et kõik värvid on valmistatud kohalikust toorainest ning pole tarvis seda kusagilt kaugemalt sisse tuua. Ka koostöö on selle firmaga hästi ja sujuvalt kulgenud.

Hetkel kuum