Tarvo Vaarmets • 9. november 2009 kell 21:00

Ametnikud räsivad Suni

Sun Microsystems suutis eelmise aastaga võrreldes oma tulemustes näidata küll lubavat edasiminekut, kuid pidi sellegipoolest ka alanud majandusaasta esimeses kvartalis vastu võtma kahjumi - seda suuresti Euroopa-poolse ülevõtuotsuse viibimise tõttu. Suni aktsia hindki on taas Oracle'i pakutavast ülevõtuhinnast märkimisväärselt madalamale liikunud.

Võrreldes eelmise aasta allahindamistest näritud koleda võrdlusbaasiga suutis Sun kahjumit siiski teravalt vähendada - kui mullu tunnistati septembriga lõppenud kvartaliga 2,68 miljardi dollarilist ehk aktsia kohta 2,24 dollari suurust miinust, siis nüüd pääseti oluliselt väiksema löögiga - puhaskahjumiks kujunes 120 miljonit dollarit ehk 0,16 USA senti aktsia kohta. Käive kahanes samal ajal aga neljandiku jagu ehk 2,24 miljardi dollarini.

Suni ülevõtmise saaga on kulgenud päris pikalt - mäletatavasti kerkisid õigustatud äraostmise spekulatsioonid üles juba märtsis. Potentsiaalseks ostjaks oli siis IBM ja tehingu summaks 6,5 miljardit dollarit. Enam-vähem samal ajal tegid turud ka oma põhja, mistõttu pakutav hind oli siis Suni aktsia hinnast oluliselt kõrgem. Uudis viskas Suni aktsia muidugi ka püstloodis üles. Sun pidas IBMi pakutavat hinda aga liiga madalaks ja tehing jäi katki. Aktsia hind kukkus kolinal. Aprilli keskpaiku tuli uus kosilane - Sun jõudis kokkuleppele Oracle'iga, kes oli (ja on endiselt) valmis ettevõtte eest maksma 7,4 miljardit dollarit ehk 9,5 dollarit aktsia kohta. See andis ka aktsia hinnale taas põhjuse lendamiseks - aktsia kerkis 20. aprillil pealepoole üheksat dollarit ja püsis seal oktoobri alguseni. Seejärel hakkas Suni turuväärtus taas vaikselt kahanema - nüüd kaupleb Suni aktsia umbes 17% Oracle'i pakutavast ostuhinnast madalamal. Näib, et investorid hakkavad tehingu toimumises kahtlema.

Tehingul seisavad ees Euroopa ametnikud. Nimelt hoolimata USA valitsuse antud rohelisest tulest uurib Euroopa Komisjon juba pikemat aega tehingu mõju Euroopa andmebaasituru konkurentsikeskkonnale.

Euroopa Komisjoni otsuse viibimine on ka mitmed Suni kliendid ootele pannud. Kliendid tahavad saada selget pilti, milliste Suni toodete toetamist Oracle pärast ülevõtmist jätkab. Oracle'i juhi Larry Ellisoni sõnul kaotab Sun ebakindluse tõttu igas kuus umbes 100 miljonit dollarit.

SECile esitatud avalduses nimetas Sun ülevõtu ebaõnnestumist majanduslanguse ja kasvanud konkurentsi kõrval oluliseks teguriks, mis mõjutab ettevõtte äri sisuliselt kõikides segmentides.

Seni avaldatud info kohaselt on Euroopa Komisjon lubanud oma lõpliku otsuse öelda jaanuaris.

Seega on otsuse venimine Suni jaoks üheks oluliseks äriliseks piduriks - nii kahanesid Suni majandusaasta esimese kvartali serveritoodete müük 31% ehk 0,86 miljardi dollarini ja andmesalvestuse toodete käive 36% ehk 0,33 miljardi dollarini. Veidi väiksemat, 14%-list langust näitas teenuste käive, mis küündis 1,1 miljardi dollarini.

Teisalt survestab tulemusi muidugi ka üldine makroolukord, millest annavad aimu kas või ettevõtete koondamised. Viimaste nädalate jooksul on uutest koondamistest teatanud nii Microsoft, Nokia Siemens, Sprint Nextel kui ka Sun ise. Viimane kavatseb töötajate arvu vähendada veel 3000 võrra. Õnneks on aga ka neid, kes usuvad turu taastumisse ja nõudluse kasvu. Cisco ja Google on teatanud, et hakkavad taas töötajaid juurde otsima.

Kui uskuda Euroopa Komisjoni positiivsesse lõppotsusesse, siis pakub Suni viimase kuu ajaga madalamaks kukkunud aktsia hind praegu päris ilusat tootlusvõimalust. Sealjuures on Euroopa ja USA konkurentsiametnikud üldiselt teinud kooskõlastatud otsuseid - märkimisväärseid erimeelsusi pole kahe riigi ametite vahel olnud alates 2001. aastast, mil General Electric tahtis üle võtta Honeywelli.

Hetkel kuum