Pankurid toetavad soodustuse lõpetamist

Katariina Krjutškova 14. november 2009, 11:09

Kuigi rahandusminister Jürgen Ligi ütles neljapäeval, et kodulaenu intresside tagasimaksmise järk-järguline lõpetamine on valus ja ebapopulaarne otsus ja hirmutab panku, väitsid pankurid ise, et tegelikult oleks pidanud  valitsus selle sammu astuma juba aastaid tagasi.

„Praegu on eelarve habras ja sellest seisukohast on õigustatud kodulaenu intresside tagasimaksmise lõpetamine. Õigemini on see maksusoodustus oma eesmärgi tänaseks juba ära täitnud,“ ütles Danske panga personaal-ja jaepanganduse direktor Tõnu Vanajuur. Ta tunnistas, et laenuandmisega mindi üle võlli ka suuresti pankade endi süül, sest laene väljastati liiga kergekäeliselt.

Pangad peavad lähtuma eelkõige isiku maksuvõimest. „Kui see teema nii-öelda kaameli selgroo murrab, ei tee pank laenuandmisel otsuseid väga hästi toimivatel meetmetel. Pankurina ütleks, et olgu asjad selged, kindlad ja korrektsed,“ lisas Vanajuur. Ta lisas, et kodulaenu maksusoodustuse lõpetamine teeb pankadele laenuusaldamise lihtsamaks ja selgemaks.

SEB privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel toetas maksusoodustuse lõpetamist juba 2007. aastal. Koppel polnud küll kindel, kas praegusel tundlikul hetkel on just õige see samm teha, kuid järk-järguline ülempiiri langetamine ei tohiks tema hinnangul kedagi jalust murda.

Koppeli sõnul on praegu olukord isegi ebaõiglane. „Kui inimene ostab oma raha eest kinnisvara, ei anna keegi talle raha tagasi. Omakapitalil peab ka hind olema,“ lisas Koppel. Kuigi ta nentis, et kindlasti on see otsus paljude inimeste jaoks tundlik ja ebameeldiv.

Vanajuure hinnangul tulebki maksusoodustus lõpetada just praegu, sest intressid on madalad ja inimesed ei saa seetõttu nagunii suuri summasid tulumaksudeklaratsioonist tagasi.

Vanajuur märkis veel, et kui see muudatus aitab euroni jõuda, on ta kodanikuna kahe käega selle poolt. 

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    18. November 2009, 11:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing