Silvia Viidik • 20. detsember 2009 kell 21:00

Sul tasku pistan kingiks dollari!

Kas mu kingitus oleks hea? Pärast selleaastast vaikset nurkatampimist on dollar jõulukuul näidanud end igati tublist küljest ja rühib rõõmsalt kõrgemale.

Eelmisel neljapäeval saavutas USA valuuta viimase kolme kuu kõrgeima taseme - ühe euro eest 1,4353 dollarit, olles alles novembris kukkunud madalaimale tasemele alates eelmise aasta augustist. Ökonomistid ja analüütikud on juba õige mitme kuu vältel valuutale üsna tähtsusetu paberi staatust ennustanud, pimedate prognooside korrelatsioon dollari uute nokautidega on muidugi ka päris arvestatavalt kõrge.

Muidugi ei tee rahale midagi head aktiivsed trükimasinad, mis täisaurul töötades majanduse vajumisele pehmemaid patju alla püüavad lükata. Igal päästmisel on oma hind - kehvadest variantidest vähem kehva valimine.

Odava dollari läikivam külg on kahtlemata aidanud välismaalastest aktsiainvestoreid, kelle jaoks kummidevilina saatel kihutavad aktsiad vaatamata hinnatõusule dollarites suhteliselt ahvatlevaks jäid.

Kolmapäeval avaldas USA Föderaalreservi vabaturukomitee pärast kahepäevast kokkusaamist oma otsuse intressimäärade ja majandust turgutavate toetusrahade lähituleviku kohta, mida investorid pikisilmi oodanud olid. Komitee teatas, et pärast nende viimast sellist kohtumist novembris on majandus liikunud jätkuvalt paremuse suunas ja ka tööjõuturg hakkab tasapisi paranema. Samuti on elamute ehitus ja kinnisvarasektor üldisemalt näidanud kindlama paranemissuuna märke. Seda vaatamata hirmul tarbijatele, kes selles kriisis vist esimest korda üle mitme aastakümne on mõistnud, et võlg kuulub ikkagi võõrale ja enda heaolu nimel tuleb kasuks sissetulekute osaline sukasäärde kogumine.

Kuigi Fed otsustas jätta intressimäärad oma supermadalale tasemele nulli ja 0,25 protsendi vahele veel pikendatud perioodiks, andis ta samas ka mõista, et lõputult see nii püsima ikkagi ei jää.

USA keskpank rõhutas, et suurema osa likviidsust kasvatavate vahendite tähtajad saabuvad algava aasta 1. veebruaril. Kuigi pressile saadetud avaldus lõpeb lausega: "Föderaalreserv on valmis oma plaane kohendama, kui see on vajalik finantsstabiilsuse ja majanduskasvu toetamiseks," võis sõnavõtust siiski välja lugeda, et suure vajaduseta toetusi pikendama ei asuta ning järgmisena püüab Fed oma näppe ükshaaval majandusest välja tõmbama hakata. Seda dollar nii kaua oodanud ongi! Muidugi, aktsiaturud võtsid panga teate vastu mõnetise miinusega.

Lisaks Fedi suhteliselt julgustavale avaldusele on dollari ja euro jõukatsumisele tugevalt kaasa aidanud ka euroala riikide kõrge palavikuga gripp, mis viis näiteks Kreeka riigireitingu alandamiseni. Dollari eest eurodesse põgenemine ei paista investoritele enam nii hea mõttena, kui varem. Lõppude lõpuks, võlgu on riigid mõlemal pool suurt merd… kuigi, jah, USA eesrindlikkusele teistel palju vastu panna pole. Marc Faber, üks tuntumaid investoreid maailmas, kes viimase aasta jooksul kõikjal üsna palju sõna on võtnud, ütles umbes kuu aega tagasi, et dollari väärtuseks saab lõpuks null, kuid mitte kohe. "Kulub ilmselt kümme aastat, enne kui rahvas taipab, et USA eelarveolukord on täielik katastroof, arvas ta."

Nii hullu stsenaariumi on praegu veel majandusolukorrale vaatamata siiski raske uskuda. Kuigi detsembrikuine väike tõusumägi võib jaanuaris vabalt taas uueks oruks vajuda.

Hetkel kuum