Tõnis Oja • 10. veebruar 2010 kell 21:00

Usaldus dollari vastu kasvab

Sellest ajast on möödunud vaid mõned kuud, kui paljud maailma finantsüldsuse suurkujud ning arvamusliidrid kuulutasid dollarile peatset kadu.

Üha enam tuli siit ja sealt uudiseid, et keskpangad vahetavad välisvaluutareservides dollari mingi muu valuuta vastu ja naftariigid ähvardasid dollari asemel hakata arveldama mõne muu valuutaga.

Ajakirja The Economist novembri viimases numbris ilmus mahukas arutelu, kas dollaril on šansse jääda maailma valitsevaks valuutaks. Analoogilisi analüüse ilmus ka teistes majandusajakirjades ning -lehtedes, aga ka mainekas poliitikaajakirjas Foreign Affairs.

Paraku juhtus ka dollariga nii, nagu juhtus aasta varemgi ning nagu kümmekond aastat tagasi juhtus euroga, et just samal ajal kui hääled valuuta paratamatust hääbumisest muutusid kõige valjuhäälsemaks, toimus suunamuutus.

Nii juhtus ka dollariga, mille kurss hakkas tugevnema just mõned päevad enne eelpoolnimetatud Economisti artiklit. (Mul endal õnnestus fenomeni nii läinud aasta sügisel kui ka poolteist aastat tagasi, mil dollar nõrgenes euro ja krooni suhtes ajaloo madalaimale tasemele, üsna edukalt ära kasutada ning USA aktsiate ostmiseks soodsa kursiga dollareid osta).

Nüüd on aga olukord muutunud ning dollar on novembri lõpuga võrreldes tugevnenud üle kümne protsendi ehk enam kui krooni võrra dollari suhtes.

Nagu ikka, hakkasid trendi muutudes muutuma ka analüütikute hoiakud. Bloombergi korraldatud küsitluse andmetel on investorite usaldus dollari vastu suurim alates 2008. aasta novembrist. Tõsi, küsitlus toimus enne üleeilset uudist selle kohta, et Euroopa Liit võib Kreekale appi tulla, aga mulle tundub, et Kreeka probleemi lahendamine dollari kursi alanud tõusutrendi muuta ei suuda.

"Tundub, et paradigmas on toimunud kerge nihe," kommenteeris uudisteagentuurile Bank of New York Mellon välisvaluutade grupi juht Samarjit Shankrit. "Enam ei soosi dollari kurssi vaid riskikartus. Nüüd on dollaril juba omad teejuhid," lisas ta.

Bank of Montreali globaalsete valuutade peastrateeg Andrew Bush lisas, et usalduse tõusule dollari vastu on ka hea põhjus. "Majandus on tulemas tagasi."

Hetkel kuum