"Ehitustegevusega on alustamas või juba alustanud näiteks Arco Vara, Merko, YIT, Endover KVB ja mitu teist ettevõtet, teiste seas ka väliskapitalil põhinevad ettevõtted," kinnitas Swedbanki kinnisvara osakonna juhataja Ero Viik. Tegemist on pigem väikeste või keskmise suurusega arendusprojektidega, mis asuvad tallinlaste seas armastatud elamupiirkondades.
Pank eelistab finantseerimisotsuse tegemisel hea asukoha ja kontseptsiooniga projekte ning arendaja kompetentsust. "Kindlasti peab ettevõttel olema ootamatuste puhuks likviidsuspuhver," märkis Viik ja lisas, et arendusprojektide puhul on omafinantseeringu tase 30-50% projekti maksumusest.
"Merkol on pooleli kesklinna piiril, Pärnu mnt 129c, 60 korteriga elamu ehitus, mis valmib juulis. Septembris lõpetatakse Kristiines, Räägu 10, 15 ja 34 korteriga elamute ehitus," rääkis ASi Merko Ehitus turundusjuht Simar Selezov ning lisas, et töö käib ka uute projektide kallal.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Selezovi sõnul on huvi valmivate korterite vastu suur. "Praegu on see hetk, kus paljud ostjad ei leia turult endale sobiliku hinna, planeeringu või asukohaga eluaset ning seetõttu ollakse isegi valmis ostma ehitusjärgus kortereid. Kui klient liiga kaua ootab, võib ta soovitud korterist lihtsalt ilma jääda,2 hoiatas Selezov.
Merko müügijuht usub, et sellel aastal toimub mõningane ehitusturu elavnemine ning sellega kaasnevalt võib ka ehitushindade tõusu näha juba selle aasta teises pooles.
Ehitushind on tema hinnangul praegu põhja lähedal ning esimesel poolaastal see suuri muudatusi ei tohiks teha. "Müügihinnad on kõvasti madalamad, kui nad olid tippajal. Pärnu mnt 129c kortermaja keskmine ruutmeetrihind jääb 21 500 krooni kanti, milles sisaldub maa-aluse parkimiskoha ja panipaiga maksumus. Samuti möbleerime ära kõikide valmivate korterite vannitoad," selgitas ta.
Merkost sobiva kodu leidnud klient saab korteri kaheks nädalaks tasuta broneerida. Kui ehitus pole veel lõppenud, sõlmitakse kliendiga notariaalne võlaõiguslik müügileping, mille eelduseks on ostja tasutud 15% tehingu väärtusest. Kui maja valmis, sõlmitakse notariaalne asjaõiguslik leping, millega kaasneb korteri omandiõiguse üleminek ning kliendil tuleb tasuda ülejäänud summa.
Arco Investeeringute ASi juhatuse esimehe Veiko Taevere sõnul arendatakse buumi ajaga võrreldes küll vähe, ent suuremat tähelepanu pööratakse kvaliteedile, materjalide ökoloogilisusele, ehitise asukohale ja säästlikkusele.
Arco Vara ehitab Tallinnas Kodukoldesse neli uut kortermaja koos Merko Ehitusega, lõpetab Riias neli kortermaja ning lõpetab samuti Sofias Madridi arenduse. Ettevalmistamisel on Tivoli kortermajade arendusprojekti käivitamine.
"Hinnatase jääb uutel korteritel suures osas praegusega samaks, keskmiselt 16 000-22 000 kr/m2. Palju sõltub kinnisvaraturu käitumisest, ent pigem on täheldada hindade mõõdukat tõusu kui langemist," märkis Taevere.
Vennad Ehituse tegevdirektori Agu Mutli sõnul pole arendajad ehitamise vastu seni eriti huvi tundnud.
Artikkel jätkub pärast reklaami
"Viimastel kuudel pole arendajad pea ühtegi hinnapakkumist küsinud. Pigem on eraisikust tellijad, vanad kliendid, kes tellivad väiksemaid töid," kommenteeris ta.
Palju on aga seismajäänud arendusi, näiteks pakutakse Jüris paarismaja 10 000 kr/m2, ent ehitushind oleks 15 000 kr/m2. "Enne, kui turg paremaks pole läinud, ei ole mõtet ehitama hakata," väitis ta.
KMG Ehituse tegevjuht Sulev Vare nentis samuti, et arenduse alustamiseks küsitakse pakkumisi harva, küll aga soovitakse poolikuid arendusi lõpetada. "Pankrotipesadest on poolikud arendused jõudnud uute omanikeni, kes soovivad neid lõpetada," selgitas ta.
Vare märkis, et ehitushinna madalaim tase on praegu 8000-10 000 kr/m2. Küsimusele, kas praegu on õige hetk arendusega alustada, vastas ta, et see on tunnetuse küsimus. "Kes ei riski, see šampust ei joo," möönis ta ning lisas, et praegu on võimalik müüa hinnaga 15 000-18 000 kr/m2, mistõttu võib arendamine olla perspektiivikas.
Mika Sucksdorff, Uus Maa Kinnisvarabüroo tegevjuht
Praeguseks on nõudlus uuesti kasvanud ja saanud alguse just kesklinna korteritest, mis tähendab, et turul on vajadus uute korteriprojektide järele olemas. Seetõttu on uute arendusobjektide perspektiiv hea.
Samas tuleb arvestada, et nõudlus on piiratud ja tuleb lähtuda ennekõike sellest, kui palju uusi kortereid turule võib tuua 2010 ja 2011.
Kui uute korterite arv hoitakse nõudlusega tasakaalus ja hind on turule aktsepteeritav, on projektid ka edukad. Arendajad-ehitajad on seda ka arvesse võtnud ja turu üleküllastumist pole karta.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Üha enam pööratakse tähelepanu ka energiaefektiivsusele. Tänavune külm talv näitas, kui suureks võivad kujuneda soojaarved, kui maja küttesüsteemid on vanad ja majad pole korralikult soojustatud. Ootame väga suure põnevusega uusi ja huvitavaid projekte turule.
Peep Sooman, Pindi Kinnisvara juhatuse liige
Tänavu kevadel "lüüakse kopp maasse" mitmel uusarendusprojektil.
Loomisel on nii uusi kortermaju kui ka eramupiirkondi Tallinna külje all.
Kuna praegu on veel ehitushind küllaltki madal, siis on need projektid äärmiselt konkurentsivõimelised, sest peamiseks rivaaliks on neile aastatel 2007-2008 ehitatud laojääk, mille omahind on oluliselt kõrgem.
Seega on uute arendusprojektide puhul võimalik hinda vajadusel allapoole korrigeerida. Juba valmis varade puhul seda võimalust sageli enam pole.
Konkreetne hinnatase sõltub konkreetsest arendusprojektist, kuid igal juhul on teada, et arendajad saavad praegu äärelinnadesse rajatavaid kortereid müüa kasumlikult ka 15 000kroonise ruutmeetrihinnaga. Eramute hinnatase hakkab samuti sõltuma projektist, kuid odavaim "võtmed kätte" kaup jääb igal juhul alla 2 miljoni krooni. Linnasisesed eramud on loomulikult suurusjärgu võrra kallimad.
Autor: Tea Taruste