Täna kukub tähtaeg Norma väikeaktsionäridele Autolivi pakkumise aktsepteerimiseks, mida vähemalt osa väikeaktsionäre ka kavatseb teha, ning suure tõenäosusega saab Autoliv 90 protsenti Normast kätte.
Autolivi asepresident Mats Ödman usub, et nad saavad vajaliku hulga aktsiaid kätte, ning ka LHV ja Swedbanki analüütikud soovitavad pakkumise vastu võtta.
Väikeinvestor Mart Tooming ütles, et võtab Autolivi pakkumise vastu. Toominga sõnul ei saa sellele, kas pakkumise hind on õiglane või mitte, läheneda mustvalgelt, nagu kaks pluss kaks on neli. Samas arvas ta, et pakkumise hind on õiglase hinna lähedane. "Kuskil 10-15 protsenti jääb natukene kipitama," möönis ta siiski.
Tooming uskus, et Autoliv saab Norma ülevõtmiseks vajaliku koguse aktsionäride nõusolekuid kokku. "Kui enamik suurematest institutsionaalsetest või erainvestoritest oleks võtnud positsiooni, et see pakkumine ei ole lõpuni õige, siis see oleks minu jaoks olnud signaal, et tuleks mõelda," rääkis Tooming. "Kuna suuremad välisfondid on otsustanud kaasa minna, siis on ratsionaalne samas suunas liikuda," lisas ta.
Toominga sõnul võib väike hulk investoritest emotsionaalse otsusena siiski jääda aktsionärideks ja mitte pakkumisega kaasa minna.
Väikeaktsionär Kalle Tull otsustas mitte müüaVäikeaktsionär Kalle Tull nentis, et ei võta Autolivi pakkumist vastu ega müü oma 10 000 aktsiaosakut. "Ma olen üldiselt küllalt pikalt olnud Norma aktsionär ja ma ei näe vajadust neid müüa praegu," põhjendas Tull. Ta lisas, et ei pea Autolivi hinnapakkumist atraktiivseks. "Alati tahaks rohkem. Küüned on ikka kõigil enda poole. Ega nad ilmaasjata sellist hinda ei pakkunud," lausus Tull hinda kommenteerides.
Spekuleerida selle üle, kas Autoliv saab vajaliku koguse aktsionäride nõusolekuid kokku, Tull ei osanud. Tema ütles, et ei ole teiste aktsionäridega sel teemal rääkinud, et oma arvamust avaldada.
Investor Kaimo Kalda müüs aga 3000 Norma aktsiat vabal turul. Ta selgitas, et Autolivi pakkumise järel börsil aktsia hind tõusis ning ta leidis, et on soodne hetk müümiseks. Kalda pakkus samuti, et Autoliv saab 90 protsenti aktsiaosaluse Normas.
Stefan Anderssonile Autolivi hind sobis
Investor Stefan Andersson arvas, et ülevõtmispakkumise hinnast palju olulisem küsimus on see, kas Autoliv saab oma 90 protsenti kätte või mitte, sest praegu on Autolivi pakkumine see, mis hoiab börsil ettevõtte aktsia hinna üleval. "Kui ei saa, võib aktsia hoopis korralikult langeda," märkis investor. Ta kinnitas, et talle Autolivi pakkumine sobib ning ta müüb Andersson Investeeringud OÜ 18 450 aktsiaosakut pakkumishinnaga Autolivile.
Investor Urmas Uustal ei ole oma meelt muutnud ning ei võta Autolivi pakkumist vastu. "See on iga inimese või äriühingu vaba voli otsustada oma vara üle. See on õigus neid müüa, mitte kohustus," lausus Uustal. Ka ei usu ta, et Autoliv saab vajaliku arvu aktsiaid kätte. "Meediat on siin mõjutatud küll, et tal on mingid kokkulepped," rääkis Uustal, kuid lisas, et arvab, et Autoliv ei saa 90 protsenti kokku.
Hetkel kuum
Investorite seas on FedEx ja Foxconn
Mõni aktsionär teeb aga otsuse viimasel minutil. Nii näiteks tunnistas 12 800 aktsia omanik Monica Pihlak, et pole veel otsustanud. "Mul on aega veel otsustada, eks siis hiljem näete väärtpaberikeskuse andmete järgi," lausus Pihlak.
Ka aktsionär Olari Taal nentis, et Eggera OÜ pole nende 5000 osaku suhtes selgusele jõudnud. "Neid aktsiaid on meil nii vähe, et ma ei oska veel öelda, kas võtame pakkumise vastu või mitte," selgitas ta.
Autoliv lubas pakkumise tulemustest teatada 1-2 päeva jooksul.
LHV: võtke pakkumine vastu
LHV analüütiku Kristo Oidermaa hinnangul tasub ülevõtmispakkumine vastu võtta.
"Meie arvates on Autolivi pakkumine Norma aktsiate eest piisavalt kõrge," märkis Oidermaa.
Oidermaa lisas, et kohalike jaeinvestorite käes on 9,12% Norma aktsiatest, mis on küll märkimisväärselt rohkem, kui oli näiteks Eesti Telekomi puhul, kuid siiski mitte piisavalt, et takistada ülevõtmise edukust. Seetõttu on vähetõenäoline, et Autoliv 90% piiri ei saavuta.
"Usume, et väljaostupakkumine on hea võimalus ettevõttest väljuda, võttes arvesse autotööstuse tulevikku ning suuraktsionäri tegevust," märkis Oidermaa.
Ta selgitas, et kuna Autolivil on kokkulepped institutsionaalsete investoritega ning jaeinvestorite läbirääkimiste mõjujõud on väike, siis on üsna tõenäoline, et pakkumine on ka edukas. Samuti ei ole Autoliv varem olnud nõus jagama Norma rahapositsiooni investoritega ning seega on investoritel vähe lootust suurematele maksetele tulevikus.
Ka Swedbanki analüüs Autolivi ülevõtmispakkumisele soovitab selle vastu võtta, arvestades praegust majanduslikku olukorda ja müügi vähenemist.
tasub teada
Norma ootab tänavu 12% käive kasvu
2009. aastal oli Norma käive 51 miljonit eurot, mis on 42% vähem kui aasta varem. Aasta puhaskasum oli 1,3 miljonit eurot, samas kui 2009. aastal näitas Norma 8,8 miljoni euro suurust kasumit.Norma müük Venemaale vähenes 2009. aasta esimeses kvartalis koguni 75% ja Euroopasse üle 40%.Jõuliselt kärbiti kulusid. Näiteks vähenes aasta jooksul töötajate arv 918-lt 616-le. Nende arengute mõjul suutis Norma neljandas kvartalis näidata juba korralikku 2 miljoni euro suurust puhaskasumit.Norma juhtkond ootab 2010. aasta esimeseks kvartaliks tugevat käibe kasvu, mille põhjus seisneb eelkõige madalas võrdlusbaasis.Aasta teises pooles ootab juhtkond müügi kasvu pidurdumist ning 2010. aasta käibeprognoosiks on 57 miljonit eurot, mis teeb aastaseks kasvuks 12%. Ärikasumi marginaali ootuseks on 5%.Allikas: LHV kommentaar väljaostupakkumisele
taust
Autolivi pakkumine
Norma suuromanik Autoliv tegi 1. märtsil siinse börsifirma väikeaktsionäridele ülevõtmispakkumise hinnaga 92,31 krooni.Autolivile kuulub 51% Norma aktsiatest.Autoliv tahab üle võtta puuduolevad 49% aktsiatest ehk 6,468 miljonit aktsiat hinnaga 92,31 krooni aktsia. See tähendab, et Normas täieliku kontrolli saavutamise eest maksab Autoliv ülevõtu õnnestumise korral 597 miljonit krooni.Pakkumise aktsepteerimise tähtaeg algas 17. märtsil ja lõpeb 14. aprillil.taustAutolivi pakkumisega nõustunud suurinvestoridDCF Fund (II), SICAV-SIF 10,00%East Capital Baltic Fund 5,49%Firebird 4,43%Marfin Pank Eesti ASi repokonto 2,40%Danske Invest Baltic Equity Fund 1,44%East Capital Eastern European Fund 1,18%Danske Invest Baltic 0,64%Danske Invest Arvo Eastern Europe Value Fund 0,50%Gild Arbitrage'i riskikapitalifond 0,22%East Capital (Lux) Eastern European Fund 0,10%East Capital (Lux) Convergence Eastern European Fund 0,04%
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!