Anne Oja • 24. mai 2010 kell 16:15

Prokuratuur jagas Liviko kartellikriminaalasja kaheks

Liviko juht Janek Kalvi tunnistas Äripäevale, et mullu suure salaviinajahina avalikkuse ette toodud kriminaalasi oli kartellisüüdistusega seotud, kuid riigiprokuratuur lõi ühel hetkel uurimise kaheks.

Kriminaaluurimist juhtinud riigiprokurör Piret Paukštyse sõnul oleks riik saanud enam kui 37 000 võltsitud maksumärgi kasutamisega ligikaudu 1,4 miljonit krooni kahju. Lisaks kolmele vahistatule esitati kriminaalasjas kahtlustus veel kolmele isikule ning Offex Groupile ja Baltmodumile.

Praeguseks on sellest kriminaalmenetlusest kasvanud välja kaks erinevat Paukštyse juhitavat kriminaalasja, millest üks puudutab väidetavalt Liviko eestvõttel sündinud kartellikokkulepet ja teine salaviina tootmisest ning müügist riigile tekitatud maksukahju.

Riigiprokurör Piret Paukštys ütles täna Äripäevale, et salaviina kriminaalasi jõuab kohtueelse menetluse kokkuvõtteni lähipäevil. See tähendab, et maksu- ja tolliamet saadab toimiku prokuratuuri, mispeale prokurör otsustab, kas esitada süüdistus või mitte. Alles pärast süüdistuse esitamist jõuaks asi kohtusse.

31. märtsil 2009 toimusid keskkriminaalpolitsei eriüksuse K-komando osalusel firmade Offex Group ja Baltmodum territooriumil ning kuue eraisiku kodus läbiotsimised, mille käigus leiti ligi 20 000 võltsitud maksumärki.

Sama aasta aprillis teatas riigiprokuratuur avalikkusele, et maksumärgi kontrollimiseks erinevatest poodidest ja OÜ Baltmodum laost ära võetud 62 644 pudelist alkoholist oli võltsitud maksumärgiga 37 193 ehk 59%. Võltsitud maksumärke kasutati Offex Groupi tootel "Talu Viin", "Kodu Viin", "Psenichnaja Vodka", "Vodka Avans" ja "RõõmuAllikas". Võltsitud maksumärgi kahtlus lasus ka viinal "Oma viin", mis alkoholiregistri andmetl oli ASi Remedia toodang, kuid hiljem selgus, et seda viina võis toota ka Offex Group.

Hetkel kuum