Sirje Rank • 5. juuli 2010 kell 8:17

Poola presidendivalimiste tulemus turgudele hea uudis

Poolas eile toimunud presidendivalimiste teise vooru võitis valitseva partei kandidaat Bronislaw Komorowski, mis tugevdab valitsuse positsiooni eelarvekärbete elluviimisel ning euro kasutusulevõtmisel aastaks 2015.

Komorowski, kes parlamendi spiikrina täitis presidendi kohuseid tänavu aprillist, mis Poola president Lech Kaczynski lennuõnnetuses hukkus, sai valijatelt 52,6% häältest, vahendas agentuur Bloomberg. Vastaskandidaat Jaroslaw Kaczynski – hukkunud presidendi vend, kogus 47,4% häältest.

Poola zlott tugevnes hommikul euro suhtes 0,8%.

Komorowski võit lubab eeldada ladusamat koostööd valitsusega, mis on eesmärgiks seadnud eelarvedefitsiidi kärpimise euronormi aastaks 2013. Tänavu prognoositakse defitsiidi suuruseks 7,1% SKPst.

„Finantsturgude jaoks on see parim tulemus,“ ütles RBC Capitali strateeg Nigel Rendell. Valitsusega samast parteist president loob vajalike seaduste vastuvõtmiseks parimad eeldused.“

Komorowski sõnul peaks Poola endale seadma ka konkreetse tähtaja ka euro käibelevõtuks, et luua euronormide täitmiseks stiimul ja surve. Peaminister Donald Tuski sõnul on aasta 2015 realistlik eesmärk.

Komorowski võit on hea uudis turgudele ja tõsine väljakutse valitsusele, kuna nüüdsest ei saa end enam välja vabandada presidendi vastutöötamisega, ütles Danske Banki analüütik Lars Christensen. „Valitsus peab jätkama eelarvereforme ning turud tahaksid neid näha võimalikult kiiresti. 2011. aasta eelarve saab olema esimene proovikivi.“

Kärped pole siiski garanteeritud – tuleval aastal on Poolas üldvalimised ning opositsioonis olev Seaduse ja Õigluse partei sai presidendivalimistel tugeva toetuse.

„Tuskil pole vabandusi, et reformidega viivitada, kuid tänavuste kohalike ja tuleva aasta üldvalimiste tõttu mingeid radikaalseid reforme ei tule,“ ütles Varssavi ülikooli poliitikateaduste professor Tomasz Lysakowski.

Poola keskpanga juhi Marek Belka sõnul peaks valitsus ignoreerima valimisaasta survet ning keskenduma eelarvedefitsiidi kärpimisele. Olgu pealegi, et Poola riigi finantsid on Euroopa riikide seas suhteliselt heas seisus.

„Keskpangas ei nõustu me sellega, et kui valimised lähenevad, siis ei saa midagi teha,“ ütles Belka Bloombergile. „Meie riiki ei ähvarda maksejõuetus. Meil on vaja vaid mõistlikku meelt ja veidi distsipliini,“ ütles Belka, kes ise rahandusministri ja peaministrina valimisaastatel 1997 ja 2005 eelarvete koostamisel osales.

Poola keskpank prognoosib tuleval aastal Poola SKP kasvu 4,6%. Kiirendus on eelkõige seotud suurprojektide ja ELi abirahadega. Pigem on Belka  mures, et euroala riikide säästukuur võib negatiivselt mõjutada ka Poola majanduskasvu väljavaateid.

Hetkel kuum