Kadrin Karner • 10. august 2010 kell 9:27

Pajula: tööstus ja eksport lubavad teiseks kvartaliks +2,5%

2010. aastaks prognoosib SEB pank Eesti SKP kaheprotsendilist kasvu, teiseks kvartaliks aga +2,5%, mis tuleneb nii madalast võrdlusbaasist kui ka tööstuse ja ekspordi heast käekäigust, rääkis SEB makroanalüütik Hardo Pajula. 

"Meie prognoos on +2,5% võrreldes möödunud aasta sama kvartaliga," nentis Paljula. "Peale madala võrdlusbaasi mängivad meie kasvuootuses rolli veel ka teise kvartali reipad tööstuse ja ekspordi numbrid," lisas ta.

Selleks, et aastaseks majanduskasvu numbriks saaks tulla 2%, peab Pajula sõnul majanduskasv kolmandas ja neljandas kvartalis tõusma.

Makroanalüütik pidas võimalikuks, et registreeritud töötus stabiliseerub sügisel mõneks ajaks 70 000 piirimail. Kuivõrd tugeva hoobi annab töötusele hooajatööde lõppemine? "Mingit mõju see kindlasti avaldab, kuid ma arvan, et konjunktuuri üldine paranemine avaldab siin jälle olulist vastumõju," vastas Pajula.

Esialgseil andmeil vähenes Eesti sisemajanduse koguprodukt (SKP) 2010. aasta I kvartalis eelmise aasta sama kvartaliga võrreldes 2,3%. Majanduslanguse aeglustumine jätkus kolmandat kvartalit järjest, 2009. aasta III kvartalis oli langus eelmise aasta sama kvartaliga võrreldes 15,6%, IV kvartalis 9,5%. SKP vähenemise aeglustumist I kvartalis mõjutas ka 2009. aasta madal võrdlusbaas.

Statistikaamet avaldab homme hommikul II kvartali majanduskasvu esialgse numbri.

Hetkel kuum