Indrek Kald • 6. september 2010 kell 8:03

Tamjärv: TI EfTENi uute fondide eeliseks Eestist juhtimine

Eesti kapitalil baseeruv TI EfTEN Varahaldus toob septembris turule kaks Eestist juhitavat ja siinseile investoreile suunatud fondi. Ettevõte peab seda enda eeliseks, kuna üha vähem investeeringuid juhitakse Eestist.

EfTEN Capitali nõukogu esimehe Hannes Tamjärve sõnul on laienemine investeeringute juhtimise turule EfTENis põhjalikult läbi kaalutud ja strateegiline otsus. "Varahaldus on väga lokaalne äri ning seda ei saa seitsme maa ja mere tagant juhtida. Ajal, mil Eestist juhitakse üha vähem investeeringuid, pean oluliseks, et meie pakume just kohalikule investorile suunatud Eestist juhitud teenust," märkis ta.

TI EfTEN Varahalduse juht Kristjan Lepik nentis, et uutele fondidele on vundamenti laotud ligi aasta, kuid nüüd näib olevat sobiv aeg varahaldusteenuse käivitamiseks. "Turgudel on hinnad sisenemiseks soodsad ja tõenäoliselt saavad lähemad aastad turgudel olema väga heitlikud, suurte kõikumistega – mis sobib meie aktiivse investeeringute juhtimise stiiliga," ütles ta.

"Osta-ja-unusta-strateegiaga fondid vajavad konkurentsi, meie fondid on aktiivselt juhitud ja seetõttu ei ole päris tavapärased aktsiafondid," lisas Lepik.

Fondijuhina asub tööle Miko Mälberg, kes on kõrghariduse omandanud USAs Louisiana Ülikoolis ning enne EfTENiga liitumist töötas Swedbankis. Fondide investesteerimiskomiteed juhib Kristjan Lepik. Fonde hakkab administreerima Swedbank, kes teostab investeeringute üle kolmanda osapoolena järelvalvet ja fondiosaku puhasväärtuse (NAV) arvutamist. Fondid on registreeritud finantsinspektsioonis.

EfTEN Capitali juht Viljar Arakas ütles, et EfTENi laiem ambitsioon on kohalikul varahaldusturul kasvada oluliseks tegijaks, kaasates ühe katuse alla erinevate kompetentsidega inimesi. "EfTENi kinnisvarainvesteeringutega jääb tegelema meie kinnisvarameeskond ja finantsinvesteeringutega meie varahaldusmeeskond. Samas on mitmeid kogemusi, mida saame omavahel jagada – nii nagu EfTEN on saanud kriisi ajal osta edukalt kinnisvara, plaanime sama ka finantsturgudel," rääkis Arakas.

TI EfTEN Globaalne Portfell saab ettevõtte teatel olema mõnevõrra konservatiivsem, investeerides erinevatesse varaklassidesse, sealhulgas ka indeksaktsiatesse ning vajadusel hoides osa vahendeid võlakirjades ja hoiustes. TI EfTEN Maailma Pärlid hakkab investeerima rohkem üksikutesse ettevõtetesse ja ühe aktsia osakaal portfellis võib olla kõrgem, suurendades seeläbi fondi riskitaset ja ka potentsiaalset tulu. Ettevõtte teatel on Maailma Pärlite fondi eesmärgiks turgude närvilisust soodsalt aktsiate ostmiseks ära kasutada.

Hetkel kuum