Ketlin Priilinn • 7 september 2010

Säästke OÜ kasvab edasi

Säästke OÜ on ligi kümne aastat tegelenud kõrgkvaliteetsest puidust akende ja uste tootmisega. Nende toodang valmib Taanis väljatöötatud tehnoloogia ja kujunduse alusel. Ettevõte tegutseb Pärnumaal, Tori vallas asuvas Jõesuu külas. Toodang eksporditakse suures osas Taani, kus asub ka ettevõtte omanik Commerz ApS CRV.

Mullune ehitussektorit raputanud masu ettevõtet ei kõigutanud: puhaskasum kasvas koguni 1,3 korda, 25 miljonile kroonile. Kui 2001. aastal alustati 21 töötajaga, siis nüüd antakse tööd ja leiba 117 inimesele, olles oluliseks kohalikuks tööandjaks. Ettevõtte juht Sven Halfdan Nielsen jutuajamisest ajakirjanikuga vaimustatud pole. "Tahame hoida madalat profiili," nendib mees.

Tori vallavalitsuse abivallavanem Heiki Haas kinnitab, et ettevõtte näol on tegemist väga suure ja olulise tööandjaga Jõesuu külas. "Nad on olenevalt ajast ja võimalustest andnud tööd 70-120 inimesele," ütleb ta. "Vallavalitsuse mõttes teeb see veidi ettevaatlikuks, kuna nii-öelda monopoolne seisund külas on mingil määral ju alati seotud riskiga - kui midagi peaks juhtuma, on kuri karjas."

Haas lisab, et säärane hirm pole loomulikult mingilgi viisil ettevõtte süü, vaid lihtsalt valla tooli peal istudes tuleb paratamatult mõelda ka niisuguste asjade peale. "Rääkisin ettevõtte juhtkonnaga juunis ning siis kinnitasid nad, et tänavu on nende toodangu maht suurenenud 30% võrra," räägib Haas. "Üldse pole nende kohta küla pealt mingeid nurinaid kuulda olnud."

Haasi sõnul on Netoaknad OÜ-l hästi paigas ka tasumissüsteem, ehkki siinsele inimesele võib see tähtaeg veidi pikk tunduda. "Kui näiteks esitada neile arve nüüd septembris, tasuvad nad selle 30. oktoobril," toob Haas näite. "Eks välismaal ole nii kombeks." Abivallavanema sõnul on laekumine aga see-eest alati täiesti kindel.

Ettevõte enda hinnangul on tootmistingimused Eestis soodsad: tootmishind on oluliselt odavam kui Taanis. Masu hoidis palgad ja materjalihinnad samal tasemel kui varem. Kaugelt tulnud töötajaid majutatakse Jõesuus, töötajate transpordiks vuravad aga väravast välja ettevõtte enda mikrobussid.

Ehitussektoris üldiselt keeruliste aegade kiuste tehti mullu ka investeeringuid: ehitati uus laohoone ja masinaruum. Tootmishoone laiub 5000 m2 suurusel pinnal, juurde ehitatud alad jätavad detailplaneeringu kohaselt ruumi ka edasiseks laienemiseks. Müügi suurendamiseks asutati juba 2006. aastal Taanis interneti kaudu tooteid müüv tütarfirma. Et müük läks edukalt, alustati mullu internetimüüki ja Eestis saidi kaudu www. netoaknad.ee ja tegevust laiendati ka Norrasse.

Hetkel kuum