Indrek Kald • 5. oktoober 2010 kell 11:40

Lukka: Iiri murede asemel kartke Hispaania probleeme

Iirimaa murede asemel peab euro kartma Hispaania probleeme, ütles Mandatum Life Insurance Baltic SE investeeringute ja varahalduse juht Paul Lukka.

"Iiri pankade probleemid on euro mõjutamiseks liiga väikesed, aga Hispaania võimalikud probleemid võivad eurole suurt mõju avaldada," kinnitas ta. Üleüldiselt ei ole Euroopa probleemid seotud valuutaga, vaid eelarve puudujääkidega, lisas Lukka. "Valuuta on ainult kauplemisvahend ja ühisvaluuta on kaubanduse osas olnud edulugu. Euro püsimajäämises probleeme ei näe," märkis ta.

Valuutad on Lukka kinnitusel muutunud järjest volatiilsemaks, suured liikumised valuutakursside osa jätkuvad ka tulevikus ning tsüklid-trendid muutuvad lühemajaliseks.

"Kui selle aasta kevadest on Mandatum Life panused olnud tugevnenud eurol, siis pärast tugevat 7%st euro tõusu septembri jooksul on Mandatum Life valmis panema panuseid üha rohkem jälle USA dollari peale," kinnitas ta.

"Maailmamajanduses käib valuutasõda, kus konkurentsi edendatakse ja majandust toetatakse valuutasid devalveerides. Nõrgem valuutakurss teeb riikide eksporditavad tooted odavaks. Valuutaturgudel sekkumiseks on abiks võetud ka keskpanga ja poliitilisi meetmeid valuutade survestamiseks," selgitas Lukka.

Kõige enam on ses osas silma paistnud ekspordigigandi Hiina ja USA vahelised vaidlused jüaani kunstlikult madalana hoidmises, märkis ta. Pärast suviseid Hiina valitsuse poolt tulnud teateid, et valuutal lubatakse "kontrollitult" tõusta, on jüaan USA dollari vastu tugevnenud ca 1,6%. "Näeme, et surve jüaani osas säilib ja Hiina laseb järk-järgult valuutal tugevneda ehk Hiina valuutal on tulevikus perspektiivi. Jaapani, Lõuna-Korea ja Taiwani keskpangad on sekkunud valuutaturgudele, et valuutakursse madalamale survestada," rääkis Lukka.

Tema sõnul on arenevate turgude valuutadel tõusuruumi, kuna lääneriigid maadlevad deflatsiooni ohuga, madala kasvuga ja intressitasemed on madalad. "Arenevates riikides on aga kasvunumbrid, inflatsioon ja intressitasemed tunduvalt kõrgemad kui lääneriikides, mis loovad survet valuutade tugevnemisele arenevas riikides," märkis Lukka.

Samas ei saa tema sõnul üldistada, et olukord oleks sama kõikides arenevates riikides. "Brasiilia finantsminister Guido Mantega on viimastes sõnavõttudes selgelt mures, et tugev valuuta pärsib Brasiilia tuleviku väljavaateid. Brasiilia reaal on tugevnenud USA dollari vastu ca 25% eelmise aasta algusest, millega reaal on üks tugevaimatest tõusjatest valuutaturgudel. Siiani ei ole Brasiilia keskpank valuutaturgudele sekkunud," rääkis Lukka.

Kuigi Poola keskpangale ei meeldi tugev zlott, siis Mandatum Life näeb zlotis veel tõusuruumi. Valuuta on tublisti kosunud, kuid 2008 kriisieelsest tasemest on zlott siiski ca 18% madalamal.

Hetkel kuum