Võimalusi ETFide kaudu raha investeerida eksisteerib Eestis tänu meie pankadele täiesti piisavalt. Valida saab erinevate regioonide, turgude, sektorite ja ettevõtete vahel, kuid esmalt tasub vaadata, mis ETFid sel aastal on säranud.
Aastases võrdluses (YTD) on enim kallinenud toorainete ETFid, kus suurimad tõusjad on väärismetallid nagu kuld, hõbe ja aasta alguses esimest korda New Yorgi börsile toodud füüsiliselt tagatud plaatina ETF. Näiteks iShares Silver Trust ETF on aastaga tõusnud 69% ja SPDR Gold Trust 26%, mis mõlemad jäävad toorainete endi tegelikule tootlusele samas alla.
Aastat võib kordaläinuks pidada ka arenevatel turgudel, sest eelkõige Aasia regiooni toel võis väga tugevat tõusu näha. Nelja suurt arenevat turgu (Hiina, Venemaa, Brasiilia, India) kattev MSCI BRIC indeks on aastaga tõusnud ligi 17% ning veidi laiemat ringi arenevaid turge koondav MSCI Emerging Markets indeks on tõusnud 20%.
Arenevatest turgudest soovitaksin kõige rohkem tähelepanu pöörata Venemaale, kel on ülejäänud kolme suure areneva turu ees teatavad eelised. Indial on massilisi probleeme inflatsiooni ja infrastruktuuriga ja sarnaselt Hiinale tõmmatakse neis kahes riigis likviidsuskraane järjest koomale, mis tekitavad sealsetel aktsiaturgudel müügilaineid. Paremas seisus on küll Brasiilia, kuid eesti investoril on raske enda raha Brasiiliasse investeerida ning üks lihtsamaid võimalusi olekski osta MSCI Brazil indeksfondi osakuid. Venemaa suurim eelis teiste riikide ees on aktsiaturu suhteline odavus (P/E=6,8) ning eestlastel on kergem ennast Venemaal toimuvaga kursis hoida.
Venemaa edusse usub ka Kukemelk. „Tõusupotentsiaali näeme LHV Pangas 2011. aastal energiasektori aktsiatel ja energiahindade kallinemisest võitvatel aktsiaturgudel – näiteks Venemaa ja Lähis-Ida aktsiaturud,“ selgitas ta.
Ja kuigi arenevatelt turgudelt loodetakse palju, siis veelgi suuremad lootused on pandud finantssektori ETFidele. USA finantssektoriga seotud aktsiatesse investeerivad börsil kaubeldavad fondid on ainuüksi sel kuul tõusnud juba ligi 10%, mis annab lootust, et seni soikunud sektor elavneb ja suudab algaval aastal aktsiaturul tekitada väärt osturalli.
Kuigi eestlased on altid kauplema Ühendriikide suurpankade (Citigroup, Bank of America) aktsiatega, siis alates 2007. aasta teisest poolest ebasoosingusse langenud pankade aktsiad pole teistele sektoritele omast taastumist läbi teinud.
„Maailmas tervikuna on 2011. aasta suureks loteriipiletiks finantssektor – tegu on sektoriga, mille aktsiahindadesse on investorid juba väga suuri probleeme sisse arvestanud, kuid mille adekvaatne hindamine on jätkuvalt keeruline,“ sõnas Kukemelk.