Liivi Tamm • 25. detsember 2010 kell 8:42

Hinnaralli tuurid jätkuvalt üleval

Raketina üles sööstvad hinnad on üks 2010. aasta märksõnadena meelde sööbivaist nähtustest, olgu siis tegu toidu või kütusega.

Kiiret inflatsiooni on peetud ka paratamatuseks, mis on tingitud meie suhteliselt madalast hinnatasemest ja riigi väiksusest. Trendi jätkumist võib soodustada nii Euroopa ja USA keskpankade raha juurdetrükkimine kui ka üldine hindade tõus maailmaturul, seejuures kõrged toiduhinnad rahvusvahelistel turgudel. Oma osa on kohalikel maksutõusudel ja kohalike ettevõtjate pingutustel ellu jääda.

Rahandusministeeriumi makromajanduspoliitika osakonna analüütiku Kristjan Pungase hinnangul peaks inflatsiooni kõrgtase soolaste toorainehindade tõttu kätte jõudma järgmise aasta alguses.

"Kardetud maailmamajanduse kasvu aeglustumist ei ole toimunud, mistõttu on suurenenud nõudlus toonud kaasa hinnasurve tooraineturgudel. Samuti on tootjad ja kaupmehed sisendite kallinemisega seonduvalt kergitanud marginaale. Aasta teises pooles on oodata inflatsiooni pidurdumist ning aasta kokkuvõttes võib hindade tõus ulatuda 4 protsendini," arutles Pungas.

Mehe hinnangul ongi hinnatõusu peamine põhjus tänavuse aasta sügiskuudel toimunud toiduainete hoogne kallinemine, mis mõjutab suurel määral ka 2011. aasta inflatsiooni. "Võib oodata mootorikütuste ja toasooja mõningast kallinemist. Arvestades teiste riikide kogemust, võib euro kasutuselevõtuga aasta esimestel kuudel kaasneda ühekordne hindade ülespoole ümardamine, kuid selle mõju tarbijahindadele on tagasihoidlik," lisas ta.

Mehe sõnul näitab teiste riikide kogemus, et eurole ülemineku mõju jääb lühiajaliseks ning ligikaudu 0,1-0,3 protsendi vahemikku: "Riigipoolsete meetmete mõju tuleval aastal väheneb, kuna ei ole plaanis täiendavaid maksutõuse. Mõnevõrra kergitatakse aasta algusest vaid tubakatoodete aktsiisimäära. Teenuste ja tööstuskaupade hinnatõus jääb uuel aastal vaoshoituks."

Tuleva aasta inflatsiooni mõjutab ilmselt paljuski välisturgudel toimuv: Eesti väiksuse tõttu avalduvad välismaised hinnamuutused siinsetes jaehindades kiiremini kui ELis keskmiselt. "Kui välisturgudel hakkavad toorainehinnad stabiliseeruma, võib oodata hinnatõususurve leevenemist ka meil," arvas Pungas.

Hetkel kuum