Sirje Rank • 3. märts 2011 kell 11:21

Rogoff: Kreeka ja Iiri ei pääse võlgade restruktureerimisest

Finantskriiside ajalugu läbi aastasade põhjalikult uurinud Harvardi ülikooli professor Kenneth Rogoff pole muutnud oma arvamust, et osadel riikidel euroala perifeerias pole võlakriisist muud väljapääsu kui võlgade restruktureerimine.

„Arvan seda, et kahes-kolmes riigis – Kreekas, Iirimaal, Portugalis – on võlgade restruktureerimine mingil ajahetkel vältimatu,“ ütles Rogoff eile Saksamaa rahandusministeeriumis toimunud üritusel. „Prestiiži päästmiseks võib seda kuidagi teistmoodi nimetada,“ vahendas agentuur Bloomberg.

Märts on tihedalt täis Euroopa Liidu riikide tippkohtumisi, et jõuda üksmeelele euroala võlakriisi lahendustes. Rogoff, kes on endine IMFi peaökonomist, on varem väljendanud arvamust, et investorid peavad rehkendama isegi kuni 40% suuruse kahjuga osade euroala riikide võlakirjadesse tehtud investeeringutelt. „Kui liiga kaua oodata, võib võlakoorem veelgi kasvada ning lahendus kulukamaks minna,“ ütles Rogoff.

Portugali kümneaastaste võlakirjade intressimäär on kestvalt üle 7% piiri juba 4. veebruarist, kerkides eile 7,47 protsendile. Nii Kreeka kui Iirimaa nii kõrgete intressitasemetega nii kaua vastu ei pidanud ja palusid välisabi.

Veebruari alguses ajalehele Frankfurter Allgemeine Zeitung antud intervjuus ütles Rogoff, et riigid nagu Kreeka ja Portugal peaksid euroalalt 10-15 aastaks lahkuma, et oma avaliku sektori finantsid taas kindlale alusele saada.

Kreeka lahkumine euroalalt oleks mõistlik lahendus, kuid ma ei usu, et see juhtub, ütles Rogoff eile. „Seda ei ole laual, kuid maksejõuetuks muutumist on raske vältida,“ ütles ta.

Hetkel kuum