Koit Brinkmann • 25. märts 2011 kell 5:02

Linnajuhtide lemmik

Endine politseikomissar Nikolai Ossipenko on kohalike poliitikute abil teinud kommunaalärist Ida-Virumaal endale tõelise rahamasina.

Ossipenkot teadvad inimesed on meenutanud, kuidas ta omal ajal tuli Karpaatidest, kogu varandus kahe kilekotiga näpus. Üle kahekümne aasta töötas Ossipenko miilitsas ning politseis. Miilitsa piirkonnavolinikust jõudis ta üheksakümnendate alul Jõhvi politseikomissariks.

1999. aastal vabastati ta Tallinna Politseiprefektuuri Ida politseiosakonna korrakaitsetalituse komissari kohalt. Kuigi ametlik põhjus vallandamiseks oli ametikoha kaotamine, peetakse selle tegelikuks põhjuseks keskkriminaalpolitsei poolt kogutud infot tollase Ida-Viru prefekti Helmut Paabo sidemete kohta allilmategelastega. Jälitustoimikust käis toona läbi ka Jõhvi politseikomissar Ossipenko nimi. Toimiku andmetel ostis Ida-Viru politsei variisikute kaudu Ossipenkole kuuluvast firmast kaubiku Ford ning see politseivärvides masin vedas igal hommikul Ossipenko tütart kooli.

Varjas ärihuvisidOssipenko äridest politseikomissarina rääkis oma surmaeelses videoesinemises ka Kohtla-Järve kunagine linnavolinik ja ärimees Nikolai Knjazev, kelle mõrva uurimisel esitati videosalvestis kohtus asitõendina. Ajaleht Põhjarannik on kirjutanud, kuidas salvestusel rääkis Knjazev tollase linnapea Valeri Korbi väidetavalt ebaseaduslikust rahakogumisest linna tellimusi soovivatelt ettevõtjailt.Knjazev asus 1992. aastal Ossipenko firmasse tööle kommertsdirektorina. Ossipenko oli sellel ajal Jõhvi politseikomissar ning ametlikult tegeles äriga tema vend Viktor. Knjazevi sõnul oli Viktor lihtsalt suitsukate, tegelikult juhtis äri komissar.

Knjazev tunnistas videos, et Ossipenko tegeles tol ajal ka värvilise metalli ja Venemaalt toodud salaviina äriga, viina müünud ta oma restoranis Fööniks, kaupluses Orti ja kahes kioskis. Ossipenko ärisid katnud Knjazevi sõnul aga üks majanduspolitsei töötaja, kes selle eest ka raha sai. Kriminaalmenetlus lõpetati tõendamatuse ja kuriteo koosseisu puudumise tõttu.

Imepärane edu riigihangetelPärast politseitöölt lahkumist sisenes Ossipenko Ida-Virumaa kommunaalteenusteärisse ja seda seninägematu edukuse ja rentaablusega. Järjest noppis tema firma N&V võite Narva, Jõhvi, Sillamäe ning Kohtla-Järve riigihangetel. Mõnel aastal maksti näiteks Kohtla-Järve linnaeelarvest koguni kümnendik Ossipenko firmadele. Sageli õnnestus tal lisatöödega omavalitsuselt välja pigistada sama palju raha kui oli ette nähtud lepinguliste töödega. Näiteks aastail 2000-2005 maksis Kohtla-Järve linn ASile N&V lepinguliste tööde eest 69,6 miljonit ja lisatööde eest veel 69,5 miljonit krooni. 2006. aastal teenis AS N&V ligi 100miljonilise käibe juures 50 Tõestuseks, et Ossipenko pea jagab nagu koorelahutaja, oli tema sisenemine Narva kommunaalteenuste turule. Et mitte võistelda tööde pärast poolenisti linnale kuuluva ettevõttega Heakorrastus, ostis Ossipenko ära teise poole aktsiatest. Tehingu õnnestumisel oli abimeheks linnavolinik ja Heakorrastuse nõukogus linna esindajana istunud Moissejev. Mõni aeg hiljem suurendas Ossipenko Heakorrastuse aktsiakapitali ning ettevõte oligi tema kontrolli all.

Selline äriedu on tekitanud nii konkurentide seas kui ka meedias imestust. Selgitus võib peituda 2009. aasta sügisel Viru ringkonnaprokuratuuri poolt Kohtla-Järve linnapeale Jevgeni Solovjovile esitatud kahtlustuses linnahangete suunamise eest pistise võtmises. Kahtlustuse järgi andis teiste seas pistist ka Ossipenko firma N&V, tehes Solovjovi Ahtmes asuvas majas ja selle ümbruses vastutasuks remondi - ja heakorratöid.

Hetkel kuum