Birjo Must • 30. märts 2011 kell 13:57

Filtri juht: valuuta ostmine Valgevenes raskendatud

Välisvaluuta ostmine on kohalikele ettevõtetele raskendatud ning kui tuleb devalveerimisotsus, kaotavad inimesed taas osa rahast, kommenteeris olukorda Valgevenes ASi Filter juht Antti Toppi.

"Praegu on välisvaluuta ostmine kohalikele ettevõtetele tõsiselt raskendatud. See blokeerib kogu majandustegevust terves riigis ning mõjutab loomulikult ka meid," lausus Toppi, kelle juhitud firmal on Valgevenes tütarettevõte.

Ametlikku devalvatsiooni pole Toppi sõnul praeguseks veel toimunud, kuid midagi on lähipäevadel oodata küll. "Ametlikult välisvaluutat vahetada ei saa ning summadele on kehtestatud piirangud. Samuti pole määratud täpset kurssi," selgitas ta. Keegi ei tea, milline on kursi hind vahetamise hetkel, lisas Toppi.

Ta mainis, et Valgevenes toimetades arvestab ettevõte selliste riskidega iga päev. Toppi kinnitusel on alati olemas oht, et võib toimuda devalveerimine. 

"Kui tuleb devalveerimisotsus, siis kaotavad kohalikud ettevõtted ja inimesed osa oma rahast. Siin riigis on seda juba mitu korda juhtunud, ega see ei ole esimene kord," rääkis ta.

Eile Valgevene rubla sisuliselt devalveeriti, kui keskpank lasi pankadel kaubelda kümme protsenti erineva kursiga keskpanga ametlikust Valgevene rubla kursist. Danske Markets teatas oma tänases hommikuülevaates, et eelduste kohaselt devalveeritakse ametlikku valuutakurssi vähemalt 20 protsenti.

2009. aastal devalveeris Valgevene oma rubla 25 protsenti.

AS Filter kontsern pakub kõrgekvaliteedilisi seadmeid, tarvikuid ja hooldusteenust tööstusettevõtetele, katlamajadele, veepuhastusjaamadele. Filter omab tütarettevõtteid Lätis, Leedus, Valgevenes ja Bulgaarias.Kontserni müügitulu oli 2009. aastal 35,2 miljonit eurot (550,7 miljonit krooni), kasum majandustegevusest 1,58 miljonit eurot (24,7 miljonit krooni).

Hetkel kuum