Katariina Krjutškova • 16. aprill 2011 kell 12:55

Eesti põrus OECD maksutestis

Eesti ja Belgia teabevahetussüsteem pärsib maksuhaldurite mõjuvõimu, sest nad ei pääse panga infole ligi, näitab majanduskoostöö ja -arengu organisatsiooni vastavaldatud aruanne.

Kahe ELi liikmesriigi eile avalikustatud eksperthinnangutes märkis OECD, et nad mõlemad ei täida infovahenduse miinimumnõudeid.

Täpsemalt leiti, et Eestil polnud õigust saada ja edastada teavet ning tekkis raskusi päringute tegemisel, sest informatsiooni levitamise vahendid polnud paigas.

Eesti raportis märgiti, et puudused on kohalikes seadustes, mis piiravad õiguse väljaselgitamiseks pangalt andmeid koguda. Raport soovitas muuta Eesti õigusakte.

„Peaks olema nii, et pangakonto infole saab ligi, kui uurimise all oleva inimese identiteet on kindlaks tehtud,“ märkis raport.

Rahandusministeeriumi avalike suhete peaspetsialist Mailin Aasmäe sõnas, et igal juhul on ka täna võimalik maksuhalduritel põhjendatuse korral pankadest klientide kohta andmeid saada.

„Küsimus OECD-ga on tekkinud eelkõige seoses sellega, mida maksuhaldur peab pangale esitatavas järelepärimises välja tooma, kui soovitakse pangaklientide andmeid saada. Analüüsime OECD ettepanekut ning kaalume vajaduse korral ka seadusemuudatusi,“ sõnas Aasmäe.

Hetkel kuum