Anne Oja • 16. aprill 2011 kell 11:53

Valgevene nõuab kulla eest USA dollareid

Valgevene keskpank ei müü enam elanikkonnale rahvusvaluuta eest kulda, edastas uudisteagentuur Interfaks-Zapad.

Alates 15. aprillist on keskpanga kodulehel teade, et kulda, hõbedat ja plaatina müüakse eraisikutele, firmadele ja pankadele vaid USA dollarite eest. Seejuures ostab Valgevene keskpank kulda vaid Valgevene rublade eest.

Keskpank ütles selgituseks ajakirjanikele, et väärismetallide müük Valgevene rublade eest katkestati ajutiselt. Mis selle sammu põhjuseks oli, ei selgitatud.

Nõudlus kullakangide järele kasvas Valgevenes selle aasta I kvartalis mullusega võrreldes neli korda, tõustes 680,338 kiloni. Hõbedat osteti sama ajaga viis korda rohkem, kui mullu, 1045,5 kg.

Kui jaanuaris-veebruaris osteti kulda pisut üle kahe korra rohkem kui mullu, siis märtsis, kui valuutakriis süvenes, osteti kulda eelmisest aastast üle 30% rohkem. Lisaks tekkis 7. aprillil Valgevenes briljantide ja 100 grammiste kuni 1 kiloste kullakangide defitsiit.

Enne seda seiskas keskpank elanikkonnale edasimüügiks ostetava valuuta müügi kommertspankadele. Paar päeva enne seda hakkasid valgevenelased massiliselt dollareid, eurosid ja Vene rublasid kokku ostma.

Hetkel kuum