Sirje Rank • 5. mai 2011 kell 11:47

Euroopa Keskpank jättis intressimäära samaks

Täna Helsingis euroala intressimäärasid arutanud Euroopa Keskpanga nõukogu jättis euroala enim jälgitud baasintressimäära 1,25% tasemel muutmata.

Otsus oli ootuspärane – seda prognoosisid kõik agentuuri Bloomberg küsitletud 48 analüütikut.

Panga juhi Jean-Claude Trichet’ pressikonverentsilt oodatakse aga signaali, millal on oodata järgmist euroala intressimäärade tõusu. Kui Trichet peaks kasutama märksõnu strong vigilance ehk viitama vajadusele inflatsiooni suhtes „eriti valvsaks“ jääda, rehkendavad turud intressitõusuga juba juunis.

Kui aga seda märksõna ei tule ja pank võtab eeskuju 2005. aastal alanud rahapoliitika karmistamise tsüklist, kus intressimäärasid tõsteti kord kvartalis, on tõenäolisem intressimäärade tõus juulis.

Läinud kuul otsustas Euroopa Keskpank esimest korda pea kolm aastat rekordmadalal püsinud euroala intressimäärasid 0,25 protsendipunkti võrra tõsta. Põhjuseks kiirenev inflatsioon, mis Eurostati esialgsel hinnangul kiirenes aprillis juba 2,8%-le keskpanga sihiks seatud 2% piiri asemel. Mitmed keskpanga nõukogu liikmed on mõista andnud, et pooldavad rahapoliitika karmistamist.

„Rahapoliitika peab arvestama inflatsioonilise surve kasvamisega, mida kannustavad toiduainete ja energia hinna tõus,“ ütles nädalapäevad tagasi Itaalia keskpanga juht Mario Draghi, kelles nähakse sügisel ametist lahkuva Jean-Claude Trichet’ kõige tõenäolisemat mantlipärijat.

Raskeks teeb intressimäärade kiire tõstmise aga kriis euroala suure võlakoormaga hädas perifeerias. Kreeka puhul spekuleeritakse üha enam, et võlgade restruktureerimisest pole pääsu. Äsja jõuti esialgsele kokkuleppele Kreeka ja Iirimaa järel ka Portugali abipaketi osas.

Euro tugevnes täna keskpanga kohtumise eel, kaubeldes hommikul Londonis 1,4897 dollari tasemel.

Hetkel kuum