Sirje Rank • 5. mai 2011 kell 14:35

Trichet salasõna ei lausunud, euro odavnes

Euroopa Keskpanga juhi kommentaarid jäid turu ootustest leebemaks.

Enam oodati signaali, millal võib keskpangalt oodata järgmist sammu.

Siin hoidus keskpanga juht Jean-Claude Trichet täna pressikonverentsil panga otsust põhjendades hoolikalt kasutamast sõnapaari „strong vigilance“, mis oleks tähendanud, et keskpanga arvates tuleb inflatsioonisurve kasvu osas jääda „eriti valvsaks“. Seni on see sõnapaar olnud märguandeks, et juba järgmisel kuul on euroalal oodata intressimäärade tõusu.

Euro, mis oli kolmapäeval kerkinud USA dollari suhtes juba 1,4939 dollari tasemele, odavnes seepeale 1,4688 dollari tasemele.

„Trichet’ kommentaarid olid leebemad kui turg ootas ning euro odavnes tuntavalt,“  nentis Brown Brothers Harrimani valuutastrateeg Marc Chandler investoritele saadetud kiirhinnangus. „Ta ei öelnud ühtegi sõna, mis oleks viidanud intressimäärade tõusule juunis.“

Nüüd on tõenäolisem, et järgmist intressimäärade tõusu on euroalal kõige varem oodata juulikuus.

Täna Helsingis kogunenud keskpanga nõukogu üksmeelne otsus oli jätta euroala enim jälgitud baasintressi määr 1,25% tasemel muutmata.

Seda hoolimata tugevnevast inflatsioonisurvest – Eurostati esialgsel hinnangul kiirenes inflatsioon euroalal aprillis juba 2,8%-le. Tõenäoliselt tõstab inflatsiooniprognoosi ka Euroopa Keskpank, kui avaldab tuleval kuul värske makroanalüüsi. Täna märkis Trichet, et ilmselt jääb euroala inflatsioon kogu aastaks panga sihitud 2% tasemest kõrgemale. Nii on väga oluline teha kõik, mis vaja, et peamiselt toorme hinnast kannustatud inflatsioon majanduses laiemalt ei juurduks.

„Me jälgime arenguid väga tähelepanelikult“ ja „meie sõnum on kristallklaar,“ ütles Trichet.

Aprillis tõstis keskpank euroala baasintressimäära esimest korda pea kolme aasta jooksul 0,25 protsendipunkti võrra.

Kommenteerides värskelt Portugali toetuseks kokku lepitud abipaketti, ütles Trichet, et keskpanga hinnangul on selles olemas kõik elemendid, mis võimaldavad Portugali majandusel stabiilsele kursile tagasi pöörduda.

Soomele, mis on hoidnud oma vastuseisuga Portugali abipaketile euroala pinevil, oli Trichet’l samuti selge sõnum. „Eeldame, et kõik riigid praeguses olukorras oma kohustustest kinni peavad,“ ütles ta.

Trichet kordas täna ka keskpanga jäika vastuseisu Kreeka võlgade restruktureerimisele, hoolimata turgudel süvenevast veendumusest, et taolisest lahendusest pole pääsu.

„Seda meie kaardid ei näita,“ ütles Trichet. „Kreeka jaoks on kokku lepitud tegevuskava. Nüüd tuleb see tegevuskava ellu viia. Punkt.“

Hetkel kuum