Sirje Rank • 20. aprill 2011 kell 7:00

Jaapani eksport kukkus arvatust enam

Jaapanit tabanud laastava maavärina järel kukkus riigi eksport märtsis aasta baasil 2,2%, teatas täna Jaapani rahandusministeerium.

Langus oli suurem kui 1,1%, mida prognoosisid agentuuri Bloomberg küsitletud analüütikud.

Majandusekspertide sõnul võib ekspordi langus veelgi süveneda, kuna firmadel on tõsised raskusi tootmise taastamisega. Nii prognoositakse teises kvartalis ka Jaapani SKP langust.

Autode eksport vähenes aastatagusega võrreldes 28% ning järsult vähenes ka elektroonikakaupade eksport.

„Kindlasti näeme sel kuul veelgi suuremat ekspordi langust, kuna tarneaheleas tekkinud katkestused muutuvad ilmsemaks,“ ütles agentuurile Bloomberg Dai-Ichi Life Research instituudi vanemökonomist Yoshiki Shinke. „Välisturgudel on nõudmine jätkuvalt tugev, kuid tarneprobleemide lahendamine sõltub sellest, kui kiiresti ettevõtted tootmise taastada suudavad.“

Maavärina ja sellele järgnenud tsunami põhjustatud purustustes hukkus või jäi kadunuks enam kui 27 000 inimest. Jaapani valitsus hindab kahju suuruseks ca 25 triljonit jeeni (302 miljardit dollarit).

Jaapani börsiindeks Nikkei 225 tõusis täna aga esimest korda nelja päeva jooksul, kuna kaubandusstatistikast enam pöörasid kauplejad tähelepanu märkidele USA majanduse toibumisest, mis on Jaapani suuruselt teine eksporditurg.

Hetkel kuum