Päästa oma aju energiasäästurežiimilt!

Indrek Maripuu 30. mai 2011, 00:00

Kas tead, mis on maailma võimsaim energiasäästumasin? Inimaju!

Me aju on loodud selliselt, et kui vähegi võimalik, lülitab ta ennast stand-by režiimile. Näiteks kui meile tuleb ette lahendamist vajav olukord või otsustamist nõudev situatsioon, ei hakka aju energiat raiskavalt uusi lahendusi otsima, vaid otsib esmalt üles mõne vana šablooni - lahenduse, mida oleme varem analoogses olukorras kasutanud või mida oleme kuulnud-näinud, et keegi teine on kasutanud.

Kui šabloone on mitu, usume, et oleme olnud loovad ja leidnud palju lahendusi. Tuhkagi. Saame hoopis valida mitme vana lahenduse vahel. Kipub olema nii, et alles siis kui valitud lahendus ei tööta, hakkame uut otsima.

Aga mis siis kui leitud lahendus töötab? Töötab keskpäraselt ja veab meidki keskpärasusesse? Viib vooluga kaasa? Teeme ja toimime nii nagu kõik teised? Jah, mõnikord on see kasulik, isegi vajalik. Isegi nii talitades kulutab aju, mis moodustab meie keha massist ca 2%, umbes 20% meie energiast - kui ta hakkaks nüüd iga kord kohe uut lahendust otsima, oleks jama majas. Aga kas see säästurežiim on arukas iga kord? Kindlasti mitte!

Et aju võimalikult vähe energiasäästurežiimil töötaks, anna talle võimalust näha ja kogeda uusi asju.

See hakkab lihtsatest asjadest:

1. Sõida hommikul tööle mööda uut teed;

2. Loe vahelduseks ajalehest ka neid lehekülgi, mis tavaliselt kohe edasi keerad või osta poest ajakiri, mida pole kunagi lugenud ja loe see läbi;

3. Suhtle aktiivselt nende töökaaslastega, kellega sa tavaliselt ei suhtle või reserveeri vähemalt üks lõuna nädalas või kuus selleks, et kutsuksid lõunale mõne huvitava inimese,

4. Loe head ilukirjandust - see on ju inimsuhete õpik ja inspiratsiooniallikas.

Usud, et Sul pole kõigeks selleks aega? Palju "õnne" - Sinu aju on tõhus energiasäästja ja Sa elad suure tõenäosusega enamiku päevast autopiloodil.

Eelnev muidugi ei tähenda, et puhkamise peaks ära unustama. Aju vajab seda samuti.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:54
    Otsi:

    Ava täpsem otsing