Tavid mures kullamüüjate maine pärast

Piret Reiljan 08. juuli 2011, 06:47

Kullamüüja ja kokkuostja AS Tavid avaldas nördimust, et rahandusministeeriumis koostatud rahapesu tõkestamise seaduse muutmise eelnõu seletuskiri heidab ebaselgetele andmetele tuginedes varju kogu kullaärile, kuna viitab selles valdkonnas suurenenud pettustele.

„Alates 2010. aasta teisest poolest on rahapesu andmebüroo täheldanud, et Eestis on hakatud kauplema suurtes kogustes tundmatu päritoluga kasutatud kuldesemete ja kullagraanulitega. Tõenäoliselt on suur osa sellest kullast saadud kuriteo tulemusena või kokku ostetud ebaseaduslike kokkuostupunktide vahendusel erinevates riikides,“ seisab eelnõu seletuskirjas.

Tavid, kes saatis eelnõu kohta paar omapoolset ettepanekut, alustas oma tagasisidet nördimusega: „Seaduseelnõu seletuskirjast ei nähtu, millistel RABi (või kohtu) poolt tuvastatud faktilistel asjaoludel sellised väited põhinevad. Seetõttu on oht, et selles sisalduv info võib osutuda vääraks ning sellise väärinformatsiooni avalikustamine võib diskrediteerida kõikide ehtekulla kokkuostmisega tegelevate isikute, sh Tavidi mainet. Selline väär teave võib avalikkust heidutada ehtekulda mitte müüma, mis tähendaks Tavidile otsest varalist kahju.“

„Kui ettevõtja muretseb, et teadmata päritoluga kullaga kauplemine võib mõjuda halvasti tema reputatsioonile, siis jah, muidugi võib, kui peaks tulema välja, et näiteks mingi organiseeritud kurjategijate grupp korraldab oma tegevust läbi konkreetse ettevõtte,“ ütleb rahapesu andmebüroo analüüsiteenistuse vanem Aivar Orukask. Ta lisab veel üldistades, et ettevõtjate mõningane hirm võib tulla sellest, et nende äri seisnebki riskide võtmises. „Sularahaäri ongi riskiäri, kui ei taheta riski võtta, ei saa sellist äri teha,“ teatab Orukask.

Tavidi juht ja üks omanikest Kuno Rääk kinnitas vestluses Äripäevale, et Tavid ei osta teadmata päritoluga kulda, ent kui tekib kahtlus, et kulla päritoluga võib olla vassitud, on see juba uurimisorganite töö tõde välja selgitada.

Rääk toonitas, et kui on kahtlusi, et Eestis on tegemist kuritegeliku päritoluga kullaga, tuleb algatada kriminaalasi ja teostada uurimine. "Eeldada, et kulla ja sularahaga tegelemine on seotud riskide või kuritegevusega, on sama, kui terariistade tootjat süüdistada nendega tehtavates kuritegudes. Alati on neid, kes teostavad kuritegusid ja nendega tegelemiseks ongi loodud õiguskaitseorganid. AS Tavid on loodud finantsteenuste pakkumiseks," teatas Rääk. 


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. July 2011, 10:40
Otsi:

Ava täpsem otsing