Tõsiselt võetav lugu komöödia sildi all. Möödarääkimise meistriklass

Mari Hiiemäe 15. juuli 2011, 00:00

"Jäägu meie vahele" on määratletav komöödiana, kuid sellist tralli, pulli ja tagaajamist, mida tavaliselt komöödiaks nimetatakse, lavastus ei paku. Kohati saab küll ka naerda, kuid kuna keskmes on sotsiaalsed ja suhteprobleemid, mis vaatajaile sugugi võõrad ei ole, siis mõjub lavastus pigem mõtlemapanevalt kui naerutavalt.

"Alan Ayckbourni komöödiad lähevad üldse veidi selle žanri alt välja. Ka meie tükk on pigem tõsine komöödia. Äratundmist on seal palju. Inimene vaatab seda ja läheb pärast koju edasi mõtlema," ütles lavastaja Ivo Eensalu.

Perekondade lugu erinevatel aastaaegadel. Etendus harutab lahti kahe perekonna elu, mis jõuab vaatajani neljas pildis. Igas pildis on aeg veidi edasi läinud, nii et hõlmatud on kõik aastaajad - kevad, suvi sügis ja talv - ja kogu aeg on kellegi sünnipäev. "Asi läheb lahti ühe perekonna juures, kus mees tahab oma naisele üllatust teha ja talle auto osta," rääkis Eensalu.

Lavastaja sõnul jutustab suvetükk suuresti inimestevahelistest möödarääkimistest ning sellest, et isegi näilise huvi korral ei kuula inimesed tegelikult ära, mis probleemid teist inimest vaevavad. "Inimene tahab teisele head teha, aga vahel juhtub, et mõni on kohe nii hea, et kui ta nii palju head ei teeks, siis oleks palju parem. Selles etenduses on selline möödarääkimine ja -elamine hästi näha," ütles Eensalu.

Etendus lõppeb vaataja jaoks kurvalt. Tegelased ise ei näi ennast toimuvast eriti häirida laskvat, nemad on optimistlikud edasi. Sisuliselt on tegemist katastroofiga, mille tagajärjel jääb üks osalistest passiivseks kõrvaltvaatajaks, kes ütleb edaspidi ainult "jah", "ei" ja "tere". Teised ei pane suurt tähelegi, et neil haige kõrval on, kuigi nad näiliselt tema eest hoolitsevad ning on agarad aitama ja kaasa tundma, kui ta edusamme teeb.

Lavastus erinevale maitsele. Eensalu sõnul on etendus eelkõige suunatud keskealisele vaatajale. "Mulle väga meeldib see sihtgrupp ja ma olen teinud selliseid etendusi palju. Tegelikult ei tea aga kunagi ette, kellele tükk meeldida võiks.

Kui ma aastaid tagasi lavastasin "Kalmistuklubi", siis kujutasin ette, et see võiks olla midagi pensionäridele. Tegelikult käisid seda vaatamas ja kiitmas noored lausa sõpruskondade kaupa," väitis Eensalu, kelle sõnul ei jookse ka "Jäägu meie vahele" vaatamine mööda külgi maha ei vanemaealisel ega noorel publikul.

"Vaid päris pisikeste lastega pole mõtet etendusele tulla - vaevalt nad sellest kõigest aru oskavad saada," arvas lavastaja.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:14
Otsi:

Ava täpsem otsing