Silvia Kruusmaa • 29. august 2011 kell 11:48

Ilves: tänan südamest usalduse eest

Äsja teiseks ametiajaks presidendiks valitud Toomas Hendrik Ilves tänas riigikogu usalduse eest ning tõstis esile, et esimest korda valiti president riigikogus.

Ilvese kõne riigikogus.

Hea Eesti rahvas, austatavad riigikogu liikmed, mu daamid ja härrad ja sõbrad.

Ma tänan südamest riigikogu usalduse eest, mille ära teenimiseks on vaid üks tee.

Tuleb teenida Eesti riiki, ja kõiki siin elavaid inimesi viisil, nagu Eesti Vabariigi põhiseadus oma sõnas ja mõttes ette näeb.

Tänane otsus oli ajalooline. Ei, mitte presidendiks valitu ja sellele ametikohale kandideerinud isikute tõttu.

See oli ajalooline põhjusel, et esimest korda valisite te Vabariigi Presidendi viisil, nagu me põhiseaduse loojad seda peaaegu 20 aastat tagasi ette nägid, kirja panid ning millele Eesti rahvas andis oma selge toetuse. Te olete esmakordselt kasutanud põhiseaduses ette nähtud esmaõigust valida president Riigikogus ja koos sellega näidanud end nii parlamentarismi kui põhiseaduse maksimalistidena.

Te olete näidanud, et riigikogu on tõhus ja, et põhiseadust tulebki parimal viisil täita.

Ma usun, et see tuleb meie riigile kasuks. See näitab Eesti küpsust, saamist täiskasvanuks. Ja selle eest olen ma riigikogule tänulik kui Eesti Vabariigi kodanik.

See küpsus kohustab paljuks nii parlamenti kui presidenti. Luban teile, et mina olen selleks valmis.

Olen valmis teenima Eestit, kõiki siin elavaid inimesi nende maailmavaatest ja emakeelest sõltumatult oma parimas usus ja tõekspidamistest lähtudes. Ma tänan.

 

Hetkel kuum