Romet Kreek • 8. september 2011 kell 6:40

Ameeriklased peavad kulda parimaks investeeringuks

Augustiks keskpaigas toimunud Gallupi küsitlusest selgus, et ameeriklased peavad parimaks pikaajaliseks investeeringuks kulda.

Kulda pidasid parimaks investeeringuks 34 protsenti küsitletutest.

Kuld on valitud parimaks investeeringuteks tegemata vahet inimese sool, vanusel, sissetuleku tasemel või parteipiletist, kuigi mehed, keskklassi ameeriklased ja vabariiklased olid enam kullausku.

Aktsiaid ja fonde pidasid parimaks pikaajaliseks investeeringuks vaid 17 protsenti küsitletutest, kinnisvara 19 protsenti, hoiuseid 14 protsenti ja võlakirju kümme protsenti.

Naised ja kõrge sissetulekuga ameeriklased olid teistest gruppidest rohkem valinud paremuselt teiseks investeeringuks kinnisvara. Madala sissetulekuga inimeste teine eelistus oli hoiused.

Traditsiooniliselt on kulda nagu ka USA dollarit peetud majanduslikult või poliitiliselt rasketel aegadel turvaliseks rahapaigutuseks. Üleilmselt on see aktsepteeritud väärtuse säilitajana ning on enim ihaldatud väärismetall.

Viimastel aastatel on nõudlus kulla järele kasvanud, kuna finantskriis on raputanud üleilmset pangandussektorit. Hiljutised üle maailma riikide ja nende kekspankade otsus stimuleerida maailmamajandust ja vältida 1930ndate kordumist on muutnud kulla veelgi atraktiivsemaks. Praegused valitsuse võlakirjade probleemid on rääkinud kulla kasuks.

Kullal on vähe kasutust tööstuses, kuid tal on väärtust kullaseppade juures. Nüüd on pabervaluutade devalveerimine pannud Wall Streetil inimesi rääkima kullast kui valuutast.

See, et iga kolmas jänki peab kulda parimaks pikaajaliseks investeeringuks võib viidata väärismetalli hinnamullile. Samas on paljude ameeriklaste seas tunda kasvavat kindlustunde puudust USA majanduse suhtes. Eriti käib see kõrgema sissetulekuga ameeriklaste kohta, kes on majanduse suuna suhtes pessimistlikumad keskmise ja madala sissetulekuga ameeriklastest. Viimati olid asjad sedapidi finantskriisi ajal 2008. aasta lõpus ja 2009. aasta algul.

Gallup küsitles 11-14 augustini juhusliku valiku alusel 1008 täiskasvanut, kes olid 18. aastased või vanemad ja elasid USA mandriosas.

Hetkel kuum