Küsitav "kuldaktsia"

Kristina Traks 18. oktoober 2011, 12:16

Tallinna linnale kuuluv ASi Tallinna Vesi eelisaktsia tekitas Euroopa Komisjonis küsimuse, kas selline aktsiaomandus on ikka seaduslik.

Nimelt on Euroopa Kohtul mitu pretsedenti, kus on leitud, et omavalitsusel ei tohiks kapitali vaba liikumise huvides eelisaktsiat olla.

Paar nädalat tagasi saatis majandusminister Juhan Parts Tallinna linnapea Edgar Savisaarele kirja, kus palus esitada täiendavad selgitused eelisaktsia põhjendatuse kohta. “Juhul, kui selgitused neid (Euroopa Komisjoni – toim.) ei rahulda, algatatakse olukorra selgitamiseks ja eelisaktsia omamise õiguspärasuse hindamiseks vastav menetlus,” kirjutas Parts. “Kuivõrd Teie juhitav linnavalitsus on viidatud eelisaktsia pikaaegne valitseja ning olnud aastaid osaline ASi Tallinna Vesi juhtimises ja tema tegevuse üle järelevalve teostamises, sealhulgas ka vastava sihtasutuse kaudu, siis olete kahtlemata kõige paremas positsioonis analüüsimaks, kas kõnealuses juhtumis võib olla tegemist Euroopa Liidu õiguse rikkumisega.”

Parts kirjutas, et kui selgub, et Tallinna Vee “kuldaktsia” on tõepoolest ELi õigusega vastuolus, peab linnavalitsus esitama tegevuskava õigusvastase olukorra lõpetamiseks.

Savisaar vastas Partsile, et soovib küsimust põhjalikult analüüsida. “Kui leiab kinnitust kahtlus, et eelisaktsia omamine on vastuolus ELi õigusega, kinnitab see järjekordselt ASi Tallinna Vesi enamusaktsiate erastamisel 2000.-2001. aastal tehtud vigu ja lühinägelikkust,” vastas meer.

ASi Tallinna Vesi ja Eesti konkurentsiameti vahel on lahvatanud suur tüli, sest amet tahab kärpida Tallinna Vee veeteenuse hindu, kuna need on tema arvates põhjendamatult kõrged. Tüli on jõudnud lausa Euroopa Komisjonini, kes väidetavalt toetab ses küsimuses Eesti riiki. Lõpliku seisukoha peaks komisjon välja ütlema 5-6 nädala pärast.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. October 2011, 22:34
Otsi:

Ava täpsem otsing