Alyona Stadnik • 1. november 2011 kell 13:06

Randpere: monopolidel on kasumlikkuse määr paigas

Estonian Airi ja Eesti Panga nõukogu liige Valdo Randpere sõnul ei saa Eesti ja Rootsi riigiettevõtteid omavahel võrrelda, sest meie monopoolsetel ettevõtetel on juba kasumlikkuse määr paigas.

"Rootsis on juttu Nordea ja Vattenfalli omakapitali tootluse vähendamisest. Eestis selliseid firmasid ei ole, sest näiteks Nordea puhul ei ole Rootsi riigi seisukohalt mingit funktsiooni, miks ta peaks riigile kuuluma. Eestis ei sellised firmad ei kuulugi riigile," vastas Randpere päevaküsimusele.

Ta lisas, et Eestis on näiteks transpordifirmad, mida doteeritakse ja mis ei ole kasumlikud firmad ja neile masktakse kogu aeg peale. "Kui me võtame näiteks Eesti Lootsi jne, siis kasumlikus iseenesest ei ole omaette eesmärk, tähtis on see, et meie sadamad oleksid konkurentsivõimelised," rääkis Randpere.

Ta lisas, et kui me vaatame Eesti Energiat, mis läheb monopoli seaduse alla, siis konkurentsiamet määrab nende hinda. "Seal peaks olema kasumlikkus määr määratud. Keegi ei lase neil klientide tasku arvelt ükskõik kui palju teenida. Seega monopoolsete ettevõtetel on kasumlikkuse määr paigas," lausus Randpere. Siin ei ole Rootsi ja Eesti vahel paralleeli, sest meil ei ole sama struktuuri ja me ei ole võrreldavad, lisas ta.

Rootsi valitsus plaanib alandada riigifirmades omakapitali tootlusele kehtestatud eesmärke. Põhjenduseks toob Rootsi finantsturgude minister Peter Norman, et 15%-se omakapitali tootlusega ettevõtted on reeglina kasutanud võimendust. Selle eesmärgi alandamine on parem majanduse stabiilsuse seisukohast.

Äripäeva päevaküsimus on, kas ka Eesti peaks kehtestama riigifirmadele tootluse lae?  

Hetkel kuum