Sirje Rank • 10. november 2011 kell 9:21

Sünge prognoos

Euroopa Komisjon avaldas sünge majandusprognoosi, milles nendib, et Euroopa majanduse toibumine on seiskunud.

"Euroopa majanduse väljavaade on sünge," nentis prognoosi tutvustanud rahandusvolinik Olli Rehn. „Majanduse toibumine on seiskunud ja majandus on uue languse ohus,“ jätkas Rehn.

Komisjoni prognoosi järgi kasvab euroala SKP tuleval aastal vaid 0,5% võrreldes veel tänavu kevadel prognoositud 1,8%ga. Liidus tervikuna kasvab SKP tuleval aastal 0,6% kevadel prognoositud 2% asemel.

Majanduskasvu aeglustumise taga on usaldusnäitajate järsk langus, kasvanud pinged finantsturgudel ning olukorra halvenenmine maailmamajanduses.

2013. aastal majanduskasv kiireneb, kuid mitte piisavalt, et parandada olukorda ELi tööturul. Nii ei prognoosi komisjon tööpuuduse vähenemist, pigem kasvab see mõnes liikmesriigis veelgi, ütles Rehn.

Komisjon prognoosib hinnasurve taandumist ning inflatsiooninäitaja langemist tuleval aastal allapoole 2% taset.

Rääkides Euroopa riikide jõupingutustest oma rahanduse saneerimisel, nentis Rehn, et eelarvedefitsiidi osas on olukord on paranemas. Samas võlakoorem jätkab kasvu – euroalal jõuab see värske prognoosi raames 90%-le SKPst, ELis tervikuna peaks võla kasv tipust läbi jõudma tuleval aastal 85% tasemel SKPst.

Eesti 2012. aasta SKP prognoosi on komisjon kärpinud 3,2%-le kevadel prognoositud 3,5%-lt. 2011. aastal kujuneb Eesti SKP kasvu suuruseks 8% kevadel prognoositud 4,9% asemel.

Kiireimate kasvunumbritega eelolevaks kaheks aastaks on komisjoni prognoosis kriisis ränga languse läbi teinud Balti riigid. Languses jätkavad tuleval aastal Kreeka ja Portugali majandus.

Hetkel kuum