25. november 2011 kell 13:32

Economist: euroala võib laguneda

Kui Saksamaa ja Euroopa Keskpank kiiresti ei tegutse, ähvardab euroala kokkuvarisemine, hoiatab ajakiri Economist.

Katastroofioht iseenesest ei peata mitte alati selle tõelisuseks saamist, kirjutab ajakiri Economist oma värskes kaaneloos. Oht, et euroala laguneb laiali, on tohutult suurenenud, seda finantspaanika, kiirelt kahaneva majandusprognoosi ning põikpäisuse tõttu. Turvalise maandumise võimalused on kiiresti kahanemas.

Euro lagunemine põhjustaks globaalse katastroofi, mis oleks suurem kui aastatel 2008-2009. Euroala võib laguneda tükkideks või siis suureks plokiks põhjas ja killustunud lõunaks, ennustab Economist. Ka Euroopa Liidu enda püsimajäämine on kahtlane.

Viimased finantskriisid näitavad, et allakäiguspiraali saab peatada ainult jõuline poliitika, mis taastab turgude usalduse. Kuid Euroopa poliitikud näivad olevad kas võimetud jõuliselt tegutsema või ei soovi seda teha. Euroala päästefondi võimendamisega ei ole kuhugi jõutud, tehakse pikaajalisi plaane, kuid mitte midagi praeguse tulekahju peatamiseks, on Economist kriitiline.

Nii ei saa Saksamaa kantsler Angela Merkel väidetavalt aru turgudel valitseva paanika ulatuslikkusest. Ja Euroopa Keskpank keeldub moraalsetel kaalutlustel laenamast küll raskustes, kuid siiski maksejõulistele valitsustele. Kaua see enam niimoodi kesta ei saa, arvab Economist. Kui ei toimu Euroopa Keskpanga ja Euroopa liidrite juures suuremat meelemuutust, võib euroala kokku kukkuda juba mõne nädala jooksul.

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum