Sirje Rank • 30. november 2011 kell 7:56

Euroala päästefond plaanib kaasata IMFi

Euroala rahandusministrid jõudsid eile kokkuleppele, kuidas suurendada euroala päästefondi EFSF tulejõudu, kuid mingit konkreetset numbrit, milleni loodetakse jõuda, seekord enam välja ei hõigatud.

Ministrid leppisid kokku, et EFSF hakkab 20-30% ulatuses garanteerima hädas riikide uusi võlakirjaemissioone ning et luuakse viis, kuidas kaasata EFSFi teisi investoreid, suurendamaks fondi võimalusi esmasel ja järelturul võlakirjade tugioste teha.

EFSFi juht Klaus Regling tunnistas samas, et kiiresti muutuvate turuolude tõttu ei ole võimalik nimetada konkreetset numbrit, kui suureks EFSFi võimendada saaks, vahendas Bloomberg. Triljonist eurost enam ei räägita.

17 euroala riigi ministrid leppisid kokku, et otsivad lahendusi IMFi rahakassa täiendamiseks, et fond saaks teha tihedamat koostööd euroala päästefondiga EFSF, ütles eurogrupi juht Jean-Claude Juncker.

Juncker ütles, et EFSFi tulejõud saab olema märkimisväärne. Samas ei nimetanud ei Juncker ega rahandusvolinik Olli Rehn kes võiks olla need kahepoolsed laenuandjad, kes IMFi rahakassat täiendada aitaksid. 

Senised kriisilahendused pole turgusid veennud – Itaalia ja Hispaania võlakirjatootlused on jätkuvalt üle kriitilise piiri. Välissurve, sealhulgas USAst, euroalale kasvab.

„Esmasel ja järelturul sekkumise kohta on mõned detailid täpsemaks läinud, kuid üldiselt on see väga sarnane juba varem EFSFi rolli kohta avaldatud dokumentidele,“ kommenteeris Royal Bank of Scotlandi peaökonomist Jacques Cailloux. „9.detsembri tippkohtumine võib tuua lisateavet, vastasel juhul oleksid turud jälle pettunud.“

Laual on nii Euroopa keskpanga kui IMFi rolli suurendamine, ütles Belgia rahandusminister Didier Reynders. Kaalutakse Euroopa Keskpanga vahendite suunamist hädas euroala riikidele IMFI kaudu, et mitte rikkuda seadust, mis valitsustele otse laenu anda ei luba.

 Lisaks otsustasid ministrid Kreekale ja Iirimaale järgmiste abilaenuosade väljamaksmise ning andsid Itaalia uuele peaministrile Mario Montile üle raporti meetmetest, mida riik võlakoorma vähendamiseks ja majanduskasvu kiirendamiseks ette peaks võtma.

Hetkel kuum