7. detsember 2011 kell 16:13

Laenamine EKP-lt kasvas ootamatult

Sularaha puuduses vaevlevad Euroopa pangad kasutasid kolmapäeval ära võimalust lõigata kasu Euroopa Keskpanga odavnenud dollaripakkumisest, vahendab The Wall Street Journal.

Keskpank nii suurt nõudlust USA dollarite järele oodata ei osanud. Samas näitab see, et pangad tunnustavad eelmisel nädalal suuremate keskpankade vahel sõlmitud kokkulepet, mille eesmärk oli leevendada pingeid globaalsel finantsturul, alandades dollari vahetustehingute ehk swap’ide hinda. Ühtlasi võimaldab see eurotsooni pankadel saada abi alternatiivsest rahastamisallikast.

Majandusteadlased tõid välja, et põhjus, miks äkitselt nii paljud pangad laenu saamiseks vaba turu asemel keskpanga poole pöördusid, on selles, et mitmete pankade jaoks on keskpangalt hetkel odavam laenata. Crédit Agricole analüütik Peter Chatwell märkis, et keskpangalt võetud laenude kasv ei signaliseeri tingimata rahastamisraskusi, vaid seda, et keskpanga raha on hetkel lihtsalt atraktiivsem.

Analüütikute hinnangul on ka võimalik, et mitmed pangad kasutasid EKP odavamat dollari pakkumist lihtsalt ettevaatusabinõuna, juhul kui rahastamistingimused peaksid  lähitulevikus kehvemaks muutuma.

Autor: Maarja-Liis Mitri

Hetkel kuum