27. detsember 2011 kell 12:41

Jaapan kritiseeris Euroopa päästefondi

Jaapani ametnike sõnul peab Euroopa päästefondi oluliselt suurendama näitamaks investoritele ja rahvusvahelistele partneritele, et kriisile soovitakse lahendus leida.

Jaapan on korduvalt väljendanud valmisolekut aidata hätta sattunud Euroopat, kuid samuti mõista andnud, et soovib kindlat tegevusplaani, enne kui hakkab mingeid püsivaid kohustusi võtma.

"Sarnaselt teistele eurotsooni väliste riikidega on Jaapan valmis tegutsema. Kui aga Euroopa riigid otsustuskindlalt tegutsema ei asu, on raske neid samme efektiivseks muuta," vahendas Reuters täna ühe Jaapani riigiametniku sõnu.

Suur samm ja tugev julgustus oleks esmajoones Euroopa Stabiilsusfondi (EFSF) ja Euroopa Stabiilsusmehhanismi (ESM) suurendamine seniselt 500 miljardilt eurolt. "Eeldame, et Euroopa riigid vaatavad EFSFile ja ESMile kehtestatud 500 miljardi eurose piirangu uuesti positiivses valguses üle," ütles ametnik.

Euroopa liidrid leppisid detsembri alguses kokku ESMi algusaja toomises aasta võrra ettepoole, kuid kahtlusi on tekitanud paketi suurus ja ajastus.

Jaapani ametniku sõnul on tähtaja varasemaks toomine positiivne märk, kuid ilmselt läheb vaja ambitsioonikamat kulutamispiirangut, võttes arvesse, et Euroopal ei õnnestunud väga edukalt välisinvestorite abiga EFSFi võimekust suurendada.

"EFSFi suurendamine investorite rahaga ei paista väga õnnestuvat, mistõttu on nad ESMi tähtaja ettepoole toonud, kuid 500 miljardi piiri suurendamine on väga oluline," rääkis anonüümsust palunud ametnik.

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum