Piret Reiljan • 30. juuni 2012 kell 12:26

Forbes: tehke vastupidi maailma krugmanitele

Täna Eestit külastanud meediaärimehe Steve Forbesi sõnul ootab Eestit ees helge tulevik, kui teeme täpselt vastupidi Paul Krugmani ja kõigi maailma krugmanite soovitustele.

Kui Krugman kahtleb kasinuse ja kokkuhoiu mõistlikkuses, siis Forbes on veendunud, et riigieelarve tasakaal ja riigi kulude kärpimine on hädavajalikud. Lisaks on Forbes alati toetanud lihtsat maksusüsteemi ja madalaid makse. Forbesi sõnul tuleb mõista, et riigi raha ei tule marsilt ega taevast, see tuleb erasektori tehingutest. "Raha tuleb inimestelt. Maksudena, laenates või raha trükkides, mis on samuti üks maksuliik," sõnas ta.

„Krugman ütleb, et riigipoolne raha kulutamine on hea. Meie (USA – toim) valitsus järgis tema nõuandeid ja meil läheb kehvasti võrreldes mineviku kogemusega” sõnas Forbes. Sama võib Forbesi sõnul öelda ka Jaapani, Kreeka, Hispaania ja Itaalia kohta, kes on järginud Krugmani põhimõtteid. „Kui maailma krugmanid teid kritiseerivad, võtke seda komplimendina,” toonitas meediaärimees.

Forbes usub, et viie aasta jooksul saabub uus raharežiim, kus lõpptulemusena on euro ja dollar fikseeritud kullaga. "Sellist süsteemi pole meil olnud pärast 1970ndaid, aga me vajame stabiilset väärtust," märkis ta. Forbes näeb suurt probleemi pidevas raha väärtuse muutmises Euroopa Keskpanga ja Föderaalreservi poolt. Probleemi ilmestamiseks tõi Forbes näite, kus Euroopa Keskpank ja Föderaalreserv hakkaksid ühtäkki muutma minutite arvu tunnis, nii nagu nad muudavad raha väärtust. Sellisel juhul oleks maailmas väga keeruline äri teha, märkis Forbes.

Eesti edukaks tulevikuks turbulentses maailmas peab Forbes oluliseks hoida maksud madalal, kärpida veelgi riigi kulutusi, kuna ressursse kasutab kõige paremini erasektor, ning säilitada ja edendada vaba kaubandust.

Forbes külastas täna Eestit koos seltskonna USA ettevõtjatega, ta osales Kadriorus Forbesi ajakirja Eestisse laienemise tähistamisel.

Hetkel kuum