Sirje Rank • 13. august 2012 kell 9:06

Jaapan tõstab võla ohjamiseks käibemaksu

Läinud nädala lõpus tegi arenenud riikide seas suurima võlakoormaga Jaapan sammu selles suunas, et probleemi lahendama hakata – lõpliku heakskiidu sai plaan tõsta käibemaks 2015. aastaks praeguselt 5%-lt 10%-le.

Maksutõusust hoolimata jäävad aga Jaapani valitsuse kulud veel aastateks tulusid ületama, kuna kasvavaks kuluartikliks on pensionimaksed, kirjutab Wall Street Journal. Käibemaksu tõusule oli aga kergem leida poliitilist toetust kui pensionikulude kärpimisele.

Kui aastal 1995 oli 15% Jaapani elanikkonnast vähemalt 65 aasta või vanem ja pensionimaksed jm seotud kulud nõudis eelarvest 17%, siis 2010. aastaks oli eakate osakaal kasvanud 23%-le ning eelarvekulud 29,5%-le. Kulutused haridusele ning teadus- ja arendustegevusele on vähenenud ning koorem noorte õlul järjest suurem, kirjutab leht.

Jaapani võlakoorem küünib praegu 214%-le SKPst. Võlakirjaturud on seni veel "armulised" olnud, kuid reitinguagentuurid hoiatavad juba ka Jaapanit.

Täna avalikustas Jaapan II kvartali SKP numbri, mis näitas, et maavärina järgne majandusaktiivsuse elavnemine on raugenud – eratarbimise kasv on praktiliselt soikunud ning ekspordinõudlus nõrk. Eelnenud kvartaliga võrreldes kasvas SKP 0,3%. Valitsuselt oodatakse uusi meetmeid majanduse stimuleerimiseks.

Hetkel kuum