Sirje Rank • 2. oktoober 2012 kell 10:21

Liikaneni raport: pankurite boonus osaliselt võlakirjades

Euroopa pankurite boonused võiksid osaliselt olla oma panga võlakirjades, mis panga raskustesse sattudes korstnasse kirjutatakse – see on üks soovitusi Soome keskpanga juhi Erkki Liikaneni juhitud pangandusreformi töögrupi raportis, mis täna Euroopa Komisjonile üle anti.

Pea aasta tagasi moodustatud töögrupi eesmärk oli analüüsida täiendavat reformivajadust Euroopa pangandusturul, lisaks juba käivitunud reformidele, et panna sektor paremini majanduse ja ühisturu teenistusse.

Eesmärk on vältida ülemäärast riskivõtmist hoiustajate rahaga, kaitsta maksumaksjaid, kelle õlule on langenud suur osa Euroopa pankade päästmise kulust ning vähendada süsteemse kriisi riski.

Töögrupi peamisi soovitusi on lüüa pankade kõrgema riskiga finantstegevus lahku tavapangandusest, kus põhifunktsioon on võtta vastu hoiuseid ja väljastada laene. Selline lahutamine peaks olema kohustuslik, kuid puudutaks Liikaneni grupi soovituste järgi siiski vaid suurpanku.

Töögrupp esitas rea ka soovitusi, kuidas panna panku oma vigade eest rohkem vastutama ehk teisisõnu kaasata omanikke ja investoreid kahju kandmisse. Samuti kuidas vähendada stiimuleid liigseks riskivõtmiseks – viimaste seas on soovitus maksta pangajuhtidele boonust osaliselt panga võlakirjades.

Samuti soovitab töögrupp rangemalt üle vaadata kapitali adekvaatsusnõuded.

„See on oluline raport, mis annab meile informatsiooni finantssektori reguleerimiseks,“ ütles Euroopa Komisjoni siseturu volinik Michel Barnier, lisades, et raporti baasil kavandab komisjon järgmisi samme.

Hetkel kuum