Sirje Rank • 11. detsember 2012 kell 9:45

Brüssel: Euroopa pankade natsionalism ei lähe mitte

Brüssel kaalub juriidilisi meetmeid, et takistada liikmesriikide finantsjärelevalvetel kohalikele pankadele piirangute seadmist, mis killustab ja lõhub aastatega üles ehitatud ELi ühtset finantsturgu, kirjutab Wall Street Journal.

Osades liikmesriikides nagu Saksamaal ja Suurbritannias on olnud juhtumeid, kus finantsjärelevalve seab piirangud kapitali liigutamisele ühest liikmesriigist teise.

Nii käskis Saksamaa finantsjärelevalve Itaalia UniCredit panga Saksa harul vähendada Saksa hoiustajatelt kogutud raha ülekandmist Itaalia emapanka. Läinud aasta lõpus Itaalia suhtes valitsenud ebakindluses kartis Saksamaa, et kui Itaalia vajab abipaketti, võib see anda hoobi UniCredit panga Saksa haru stabiilsusele. Sarnane lugu juhtus Hispaania panga Banco Santander harul Suurbritannias.

Euroopa Komisjon ja Euroopa Pangandusjärelevalve Asutus (EBA) kontrollivad finantsjärelevalveametite tegevust, et kindlustada, et kapitali vaba liikumist ei piirataks, ütles lehele üks kõnelustes osalev Euroopa ametnik.

Kapitali vaba liikumine on üks põhiõigusi Euroopa Liidus. Finantskriisis on aga liikmesriikide finantsjärelevalved astunud oma finantssüsteemi kaitseks samme, mis on selle õigusega vastuolus.

Võimalikest meetmetest on arutusel ametlik hoiatus, millele võib järgneda riigi kaebamine Euroopa Kohtusse. Sellise asjaga kohtusse minek – suveräänse riigi õiguse üle kaitsta oma finantssüsteemi stabiilsust – oleks üks läbi aegade kõrgeima profiiliga vaidlusi Brüsseli ja liikmesriikide vahel.

Brüsselis kardetakse, et taoline kitsaste huvide taga ajamine võib euroala kriisi pikendada, hoides tagasi tugevamas seisus pankade investeeringuid raskustes ääreala riikidesse. Viimastel kuudel on pankade riskiisu küll kasvanud ja taas on hakatud ostma suurema tootlusega võlakirju, kuid mitmetes riikides on finantsjärelevalve taolistele ostudele ülempiiri peale pannud.

EL loodab, et ka loomisel olev euroala ühtne pangandusjärelevalve aitab taolisele killustumisele piiri panna.

Hetkel kuum