19. detsember 2012 kell 21:00

KUIDAS peol šikk välja näha?

Jõulude ja aastavahetuse eel toimub üksjagu formaalseid ja vähem formaalseid pidusid, milleks valmistumine võib just meestele olla teinekord paras peavalu. Millist lipsu valida? Mis värvi peaks olema särk? Kuidas teistest eristuda? Nendele küsimustele ­aitavad vastuseid leida moe- ja rõivadisainerid ­Aivar Antonio Lätt, Riina Põldroos ja Kalle ­Aasamäe.

Kõige olulisem on enne riietuse valimist selgeks teha, kui formaalne on üritus, kuhu minnakse, ning kas kutsele on märgitud riietumisstiil.

“Dresscode’i võiks ikkagi jälgida. Hästi tihti on nii, et kutse peal pannakse mingisugused piirjooned paika, aga inimesed neid väga sageli ei järgi, eriti just mehed,” tõdes moemaja Embassy of Fashion üks asutajatest Riina Põldroos. Tema sõnul on siiski viisakas panna selga sama pidulik riietus, kui kutsuja on ette näinud. “Kui on ikkagi black tie, siis on ebaviisakas ilmuda sinna teksapükstes ja kampsunis. See pole eriti austav küllakutsuja suhtes.”

Black tie ehk poolpidulik õhtuülikond tähendab enamasti smokingu kandmist. Baltmani peadisaineri Aivar Antonio Läti sõnul on smoking formaalsel üritusel alati parim valik, kuid praegused trendid soosivad ka vabamas stiilis lahendusi. Näiteks võib smokingupintsaku vahetada piduliku sametpintsaku vastu.

Sametpintsakuid kiitis ka Põldroos, kes märkis aga, et nende väljakandmiseks peaks olema natukene edevam mees. “Minu meelest on see väga lahe, kui tõesti ongi kellelgi punane sametist smoking seljas. Tegelikult on see sama pidulik,” leidis ta.

Värvid ja lipsunõel lisavad omapära. Reeglina on pidulik ülikond Läti sõnul ühevärviline, struktuurse mustriga ning võiks olla teravatipulise revääriga. Tema sõnul on must ülikond juba oma olemuselt küllaltki formaalne ning pidulikkust saab lisada efektse särgi ja lipsuga. Ülikond ja särk peaksid moodustama harmoonilise terviku. “Kui ülikond on edevam ja värvilisem, siis tasuks kanda tagasihoidlikumat ning ideaalis valget särki. Tagasihoidlikku ülikonda sobib kanda efektsema särgi ja lipsuga,” märkis Lätt. Ta lisas, et üleni musta ülikonna puhul sobivad lisaks valgele näiteks lilla, tumepunane ja sinine särk.

Peale värvide saab omanäolisust lisada ka aksessuaaride abil – kaelasalli, lipsu, mõne ehtega. “See teeb asja huvitavaks või annab nüansirikkust juurde,” rääkis Kalle HT kaubamärgi taga olev moedisainer Kalle Aasamäe.

Ehete all pidas ta eelkõige silmas lipsunõelu, mansetinööpe ja ka prosse. “Selliseid asju on võimalik tellida spetsiaalselt ehtekunstniku käest, kus need on valmistatud kliendi soove ja maitset arvestades,” märkis ta. Aasamäe eelistab materjalidest hõbedat, sest kuld jätab tema hinnangul odava mulje.

Riietusse aitaks tema soovitusel värve tuua kaelasall, mida praegu eestlased pidulikel üritustel väga kanda ei armasta. Kui sall jääb pintsaku ja pluusi vahele, ei ole selle materjal nii oluline nagu siis, kui kaelasall puutub vastu kaela. Viimasel juhul peaks see Aasamäe väitel olema naturaalsest materjalist, millest on siid kõige parem valik.

“Kui ülikond on enamjaolt ikkagi tume – eriti meie kliimas ja nüüd talvel –, siis kaelasalliga saab lisada punast, bordoopunast, lillat… Aktsenti võib anda ka näiteks vestiga, nii et ülikonna all on vest teist värvi ja täiesti kontrastsest materjalist,” andis Aasamäe nõu.

Lätt ütles, et lipsude seas on ajatu klassika kikilips, aga praegu on moes ka lipsud, mida kantakse n-ö toon-toonis ning materjal-materjalis. “Näiteks halliruuduline lips sobib hästi halliruudulise ülikonna või talviselt villane lips villase ülikonna juurde,” selgitas Lätt.

Ära võta kilekotti käe otsa. Piduliku riietuse puhul ei tohi unustada, et ka välitingimustes tuleks šikk välja näha. Selleks soovitavad kõik disainerid kanda ülikonna peal mantlit, mitte suusa- või sulejopet – eriti mitte sellist, mille alt võib pintsak välja paista. Aasamäe soovitab läbi mõelda kogu väliriiete komplekti, leides viisaka lahenduse ka vahetusjalanõude kaasavõtmiseks.

“Tuleks mõelda üksipulgi läbi, et sa ei haara Tallinna Kaubamaja, Stockmanni või Maxima kilekotti näppu ega pane vahetusjalanõusid sinna. Sobib kas või tavaline riidest kott, mis läheks ülejäänuga kokku. Või siis leida see kompromiss, et auto tuleb ukse ette ja pärast viib ukse eest ära ka, nii et jalg praktiliselt väljas maapinda ei puudutagi,” rääkis Aasamäe.

 

Pane tähele

Klassikalised nipid, mida järgides alt ei lähe

pea kinni kutsele kirjutatud riietumisstiilist.muretse endale vähemalt üks pidulik ülikond, mis oleks mugav ja sobiks sulle täpselt.enne üritust pese ja triigi riided.puhasta ja viksi kingad.vali sokid, mis harmoneeruks ülikonnaga.lipsu valikul arvesta naissoost kaaslase puhul tema kleidi värvi.

 

Kommentaar

Naistel on vabamad käed

Riina Põldroos, moedisainerNaistel on selles mõttes natuke vabam, et kleite on mustmiljon erinevat liiki, mida võib selga panna. Me ise oleme Embassy of Fashioni moemajas selleks aastavahetuseks hästi palju musta värvi ja hõbedast välja pakkunud.Viimased kollektsioonid olid siin üsna värvivabad, ühel kleidil olid koos hästi erinevate läbipaistvusastmetega kangad ja erinevad struktuurid. Tulemus on väga põnev ja kirju must, mida võib-olla soovitakski.See on muidugi kulunud lause, aga must on ju alati moes, see on hästi kindel värv, mida võib alati selga panna ja vähemalt mulle endale tundub, et talvel on kuidagi eriti mugav seda igasuguste kingade või saabastega kokku sobitada. Selles mõttes on musta võib-olla talvel kergem kanda.

Hetkel kuum