Finantskoolitaja Sander Karu sõnul on traditsiooniline raamatupidamine ummikus, sest õige ja õiglase tulemuse saamiseks on nii palju hinnangulisi näitajaid, et need hakkavad mõjutama kogu raamatupidamisliku info usaldusväärsust ning osa äriprotsessis.
Näiteks osa kasutatavaid varasid – töötajad, kliendid, oskusteave – ei kajastu üldse bilansis. "Kui usaldusväärse tulemuse saate, kui hindate idufirma väärtust bilansi ja kasumiaruande alusel? Ütlesin sageli ühele kolleegile naljatledes, et kui 2–3 aastat üliõpilastele pelgalt raamatupidamist pähe taod, on loov mõtlemine läinud," tunnistas Karu ajakirjale Raamatupidamise Praktik.
Ta rääkis, et loovus on oluline ja muutub finantsmaailmas järjest olulisemaks, sest ka selles valdkonnas tuleb mõista, millest tekib lisaväärtus, kasum ja positiivne rahavoog. Reglementeeritud tegevus on üksnes raamatupidamine (IFRS, raamatupidamise seadus, raamatupidamise toimkonna juhendid ja maksud), aga see on nüüdisaegses finantsjuhtimises ja juhtimisarvestuses järjest väheneva töömahu osaga.
See osa, millega mina koos klientidega tegelen, on väga loov, märkis ta. Finantskoolitaja sõnul on ilma loova lähenemiseta peaaegu et võimatu leida lahendusi küsimustele, kuidas kujuneb tegevusprotsessides või äriprotsessides lisaväärtus, milline on toote või teenuse kasum või kulud ning mil moel tõsta efektiivsust.
Artikkel jätkub pärast reklaami
"Tänu tippjuhi kogemustele on minu eelis näha nüüdisaegset finantsjuhtimist, juhtimisarvestust ja raamatupidamist omaniku, kliendi, toote/teenuse (väljundi) ja äriprotsessi kesksemalt kui akadeemilise, raamatupidaja või audiitori taustaga koolitajatel," rääkis Karu.
Loe ajakirja Raamatupidamise Praktik, mida tellijad saavad lugeda
veebis siin.
Autor: Kaire Uusen, Indrek Kald