Indrek Kald • 4. september 2013 • 1 min
Jaga lugu:

Võrumaale plaanis suur kaevandusala

 Keskkonnaamet algatas keskkonnamõjude hindamise dolokivikarjääride rajamiseks Võrumaale Mõniste valda.

Kaevandamislube taotletakse seni suuremast inimmõjust puutumata alale Eesti lõunanurgas Karisöödi külas. Mõju hindamine peab andma vastuse, kas ja kuidas dolokivi kaevandamine neis karjäärides on võimalik.

"Tegemist on suure kaevandusalaga ja piirkond on tundlik, seega ootame väga, et lisaks erialaekspertidele räägiksid kaasa ka kõik huvilised. Vahetult teavitame veel maaomanikke, aga oma ettepaneku või vastuväite võib esitada iga loodushuviline," ütles ameti keskkonnakasutuse juhtivspetsialist Rein Kalle LõunaLehele. Kuna mõju on piiriülene, kaasatakse keskkonnamõju hindamisse ka Läti.

Naha kaevandamisloa taotluse esitas Priit Friedemanni ja Tiit Ploomi omanduses AS Kiirkandur ning Kalkahju kaevandamisloa taotluse Vaike Leedu ja Meelis Kibena firma Aigren Kaevandus. Kaevandatud dolokivist valmistatud killustikku soovitakse kasutada ehituses ja teedeehituses.

Naha dolokivikarjääris taotletakse kaevandamiseks luba 23,5 hektarile, koos teenindusmaaga on ala suurus 37,7 hektarit. Kalkahju dolokivikarjääri planeeritakse 77,6 hektarile, koos teenindusmaaga 101,9 hektarit. Mõlemat luba taotletakse 25 aastaks ning keskmiselt planeeritakse Naha karjääris aasta jooksul kaevandada 70 000 ja Kalkahju karjääris 160 000 kuupmeetrit dolokivi.

"Kui luba antakse, kaasneb sellega mahukas keskkonnanõuete pakett," kinnitas keskkonnaameti maavarade spetsialist Reet Nemliher.

Luba saab anda ainult kohaliku omavalitsuse nõusolekul.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt