Kaisa Gabral • 23. jaanuar 2013 kell 12:03

Vitsur: 5% palgatõus ei hoia noori kinni

Uuringule vastanud tippjuhtidest suurem osa lubas töötajate palku tänavu 5% piires tõsta. LHV majanduseksperdi Heido Vitsuri hinnangul pole see aga piisav, et noori Eestis kinni hoida.

Järgneb väike intervjuu Heido Vitsuriga.

Mida te arvate sellest uuringust? Kas midagi üllatas ka?See on Eesti aktiivsema osa hinnang olukorrale. Kuid ega seal midagi väga üllatavat olnud, kinnitust sai vaid see, mida me juba viimased 2 aastat oleme teadnud – oskustööjõu küsimus on küsimseks number üks. Kuid see on tükk aega juba teada. See, et ta hetkel nii terav on vaid kinnitas varast teadmist. Seda probleemi lahendamata me edukas olla ei saa.Surve, mis tööturul on, viib vältimatu palkade kasvuni. Kui Eesti üks konkurentsieelis on praegu suhteliselt odav tööjõud, siis meie konkurentsivõime üks komponent hakkab nüüd vähenema. See on topeltohtlik.Hetkel see 5%line palgatõus ei vähenda noorte inimeste tungi teistesse riikidesse tööle minna. Kuid samas muudab see meie ettevõtete konkurentsivõimet.

Mida te arvate Eesti tippjuhtide plaanist kasvatada tänavu käivet? (Oma ettevõtte käibe kasvu usub 12 kuu jooksul 70% vastanutest ja 3 aasta jooksul 83% vastanutest.)See on natukene üllatav. See võibolla oligi kõige üllatavam, et Eesti ettevõtete selline sentiment on niivõrd kõrge, olukorras, kus maailmas on ebastabiilsus väga suur. Ja kus meie kõige tähtsamad kaubanduspartnerid Skandinaavia maad kaotavad usku lähemasse tulevikku. Et siis meie püüame kasvada.Kas on probleem selles, et informatsioon raskustest jõuab meieni hilinemisega või tõesti on meie ettevõtjad leidnud sellise unikaalse niši, mis on just kriisiolukorras Eesti ettevõtetele andnud kasvuvõimaluse, võrreldes Euroopa teiste ettevõtjatega.Loomulikult kasv Venemaa ja Läti suunal on pannud Eesti ettevõtjad mingil määral erandolukorda, kuid see ei ole kogu seletus.

Maailmamajanduse osas polnud ei globaalsete ega Eesti tippjuhtide meeled väga positiivselt meelestatud. Kui tõenäoline on W-kujulise majandusmudeli joonistumine?Kui vaadata eurotsooni, siis eurotsoon on hetkel tehnilises retsessioonis ja meie peame aru saama sellest, et see W on maailma W ja see polnud sugugi 15-20% langust, vaid 4% langus. Maailma loetakse retsessioonis olevaks siis, kui maailmamajanduse kasv langeb alla 2%, nii et maailmamajanduse W-sse ma ei usu.

 

Hetkel kuum