Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
"VEB Fond oli pettus või asjatundmatus"
VEB Fondi loomine oli kas pettus või absoluutne asjatundmatus, leiab akadeemik Endel Lippmaa.
Reaalselt taastas Eesti iseseisvuse 6. septembril 1991 Venemaaga sõlmitud lepinguga, mis on sarnane Tartu rahulepinguga, ja selles lepingus ei ole mingeid tasaarveldusi kirjas, rääkis Lippmaa intervjuus Eesti Ekspressile. "VEB Fond loodi aga mitu aastat hiljem ja selle tegemine oli kas pettus või absoluutne asjatundmatus," ütles ta.
"Eesti ei olnud ega ole mingit alust nõuda Venemaalt mingisugustele firmadele kuulnud mingisugust raha, mis jäi Venemaale enne iseseisvuse taastamist. Kus on siis sarnased fondid Lätil, Leedul võüi Poolal? Venelased said ka aru, et sellisel asjal ei ole mõtet ega teinud EST Fondi," selgitas Lippmaa.
Eesti Pank esitas 1995 teadlikult valeandmeid VEB fondi kohta. Toonastel keskpanga juhtidel on ülim aeg lõpetada jutt, et nad enam midagi ei mäleta, ning tunnistada, mis tegelikult toimus.
Eesti Pank avaldas täna VEB Fondiga seotud auditi tulemused, milles tõdeb, et 32,3 miljoni dollari ulatuses Vene ettevõttele TSL International nõudeid lisanud valeandmetega dokument loodi 1995. aastal Eesti Pangas ilmselt teadlikult.
Eesti finantsinspektsioon (FI) on informeerinud Soome ja finantsjärelevalvet ning Nordea grupi järelevalvet Eesti Panga auditist, mis tõi ilmsiks, et 1995. aastal on keskpangas teadlikult loodud valeandmeid esitav dokument.
Kõnekeskuse ja klienditoe teenus läbi välise partneri kogub viimastel aastatel populaarsust – see on hea võimalus kokku hoida tööjõukuludelt. Kui teised sarnase teenuse pakkujad vastavad vaid klientide kõnedele, teeb Foruse eriliseks operatiivsus reageerida kiirelt kohapeale patrullekipaaži ja tehnikutega.