19. veebruar 2013 kell 21:00

Arakas: see on emotsionaalne investeering

Sajandivahetusel Eesti turule tulnud Põhjamaade suurim hotellioperaator Scandic Hotels on tegemas viimaseid samme, et lõpetada tegevus Eesti turul.

Kui jaanuaris tulid uudised, et Scandic lõpetab Pärnu Rannahotelli majandamise, siis eelmisel nädalal allkirjastati tehing, millega Scandic müüb Tallinnas Vabaduse väljaku ääres asuva Scandic Palace’i varad ja opereerimisõiguse EfTEN SPV 11 OÜ-le. Sellest pool kuulub EfTEN Kinnisvarafondile ja pool Esraven ASi kaudu Vello Kunmanile. Nüüd oodatakse tehingule veel konkurentsiameti hinnangut ning aprilli lõpuks peaks tehing lõplikult jõustuma.

Scandic Hotel kinnitas, et sellega lõpetavad nad Eestis tegevuse. “Scandicu tuumeesmärk on hotellide majandamine, mitte kinnisvara omamine,” kommenteeris Scandicu tegevjuht Anders Ehrling. “Olles leidnud Tallinnas hotelliärile ja kinnisvarale uue omaniku, on meie ettevõtte jaoks järgmine loogiline samm oma tegevuse tõhustamine.”

Ehrling ütles, et nad on rõõmsad, et on leidnud hotellile uued omanikud, ja soovis tänada Eesti meeskonda 14 tegevusaasta jooksul tehtud töö eest.

Hotellindus kuulub Efteni huviorbiiti. Eften Kinnisvarafondi juhatuse liige Viljar Arakas ütles, et hotellid on sarnaselt kaubanduspindade, ladude ja büroohoonetega üks rahavoogusid teeniv kinnisvara liik. “Sellepärast on hotellindus meie huvi­orbiiti kuulunud, aga me ei olnud ühtegi sobivat projekti leidnud, enne kui Palace müüki tuli. Tegemist on meie fondi kõige emotsionaalsema ja väärikama investeeringuga,” lausus Arakas.

Palace’i peeti tema sõnul just seetõttu sobivaks objektiks, et sellel on oma ajalugu. “See on esimene hoone Eestis, mis ehitati spetsiaalselt hotelliks. Tegemist on väga väärika asukoha – kui mõni hotell asub riigi esindusväljakul, siis ei saa väga vale asukoht olla – ja veel väärikama ajalooga hoonega,” põhjendas Arakas. Ettevõte näeb  tema sõnul selgelt seda väärtust, mida fond otsib – tegemist ei ole valmis objektiga, vaid seda tuleb arendada.

Viimati tehti Palace’i hotell korda 1989. aastal, seega on Arakase sõnul õige aeg renoveerimiseks ning seejärel uuesti avamiseks sellisena, nagu ta olema peab.  Arakas märkis, et väljast tuleb hotellile anda värskem ilme, samas unikaalset muinsuskaitse alla kuuluvat fassaadi muuta ei plaanita.

Sellel aastal ei jõuta rekonstrueerimisega tema sõnul alustada, aga plaanid pannakse paberile ja hotell suletakse ehituseks järgmisel aastal.  “See võtab aega, usun, et realistlik ajagraafik ümberehitamiseks on järgmine aasta,” tõdes Arakas.

“Selge on see, et hotellina seda positsiooni enam endale ei võida, mis sel oli 1990. aastatel, sest turg on palju arenenud ja peale on tulnud uusi moodsaid hotelle,” ütles Arakas hotelli tuleviku kohta.

Hakatakse uut hotellipidajat otsima. Peale hotelli 1119ruutmeetrise kinnistu, mis kuulus Scandicu tütarettevõttele Finest Palace AS, ostis EfTEN ka ettevõtte Scandic Hotels AS. “Hotell jätkab tegutsemist selle meeskonnaga, kes seal praegu on. Aga me kindlasti leiame sinna uue lahenduse. Räägime Eesti erinevate kohalike hotellipidajatega läbi, sõlmime nendega lepingu ning ehitame hotelli nendega koostöös,” rääkis Arakas.

Küsimusele, kui suur on tõenäosus, et majandamine läheb endise omaniku Toomas Sildmäe kätte, ei osanud Arakas vastata.  “Me oleme keskendunud praegu tehingu tegemisele ning mõni kuu jätkab hotell veel Scandicu nime all,” sõnas ta.

Alates eelmise nädala kolmapäevast kannab ettevõte Scandic Hotels Eesti AS äriregistris küll nime Balotel AS. Arakase sõnul tuli ärinime vahetus ette võtta seetõttu, et Scandic lahkub turult.

Sildmäe ei välista naasmist. Toomas Sildmäe ütles, et Rannahotellis lõpetas Scandic tegutsemise seetõttu, et tema kui hoonestusõiguse omaniku ja Scandicu vahel tekkisid vaidlused, kes ja kui palju pidi hotelli investeerima. Sildmäe sõnul olid Scandicul Eestis keerulised ajad ning nad ei olnud Rannahotelli arengusse raha panemisest huvitatud. Hotellihoone aga lagunes.

Remondiga on Sildmäe Pärnus enda sõnul juba algust teinud. “2014. aasta sügiseks me jõuame valmis terve rekonstrueerimise ja kõikide projektidega. Samas on maja ka juba praegu peaaegu korras ja väiksemate värvimistöödega saab hotellile “uuema kleidi selga” ja selle suveks korda,” rääkis Sildmäe. “Plaan on avada 1. aprillil.”

Sildmäe ei soovinud spekuleerida teemal, kas tulevikus võiks tema firma majandada Palace’i hotelli. “Eks elu näitab, aga ma ei spekuleeriks praegu. Teeme step by step (samm sammu haaval – toim) kõigepealt Pärnu hotelli korda,” ütles ta.

Eestis on kindlasti palju samasuguseid noori, nagu tema oli kakskümmend aastat tagasi, ütles Sildmäe, viidates sellele, et juhtis kunagi ise Scandicu hotelle. Ta leidis, et Palace’il on potentsiaal ja oma nišš olemas. Nii Tallinnas kui ka Pärnus asuv hotell on Sildmäe sõnul nagu tema lapsed.

 

Kes on kes

Uued tulijad hotelliäris

EfTEN Kinnisvarafond AS 2008. aastal asutatud ärikinnisvarasse investeeriv fond. Portfelli kuulub Tallinnas mitu büroohoonet ja Mustika keskus, Viljandi endise noortevangla asemele ehitatud UKU keskus, Rakvere politsei- ja päästeameti ühishoone, K-rauta kaupluse hoone Võrus, büroohoone Tartus Ülikooli 6a.Omakapital mullu 30. juuni seisuga veidi üle 30 miljoni euro, suurenedes poole aastaga rohkem kui kaks korda.Poole fondi aktsiapakist omandasid kahe viimase aktsiaemissiooni käigus LHV Varahaldus (23%), Danske Capital (18%) ja Skype’i loojate investeerimisfirma Ambient Sound Investements (9%).Omanikeringi kuuluvad oma firmade kaudu ka suurettevõtjad, nagu Marcel Vichman, Peeter Mänd, Olari Taal, Arti Arakas, Vello Kunman, Hannes Tamjärv, Olav Miil.

Vello KunmanEsraveni omanik, kellele kuulub peale Palace’i veel kümme ettevõtet, sh Silikaat ja Järve Kaubanduskeskus.Silikaat Grupi tütarfirmad tegelevad kinnisvara haldamise ning mööbli, valgustite, parfümeeria- ja kosmeetikatoodete müümisega. Järve keskuse äriedu taga on õnnestunud erastamistehing 1995. aastal.Äripäeva rikaste edetabelis viimati 36. kohal, tema varaks hindasime 54,6 mln eurot.

 

Kronoloogia

Üle kuraditosina aasta Eesti turul

1999 ostab Rootsi hotellikett Scandic Hotels AB Eestis Finest Hotel Groupi, omandades neli hotelli – Palace ja St Barbara Tallinnas, Rannahotell Pärnus ja Karupesa Otepääl.2001 Scandic Hotell AB omanikuks saab Hilton International plc. Scandic Hotel Eesti käive ja kasum kahanevad.2003 Käive ja kasum kukuvad kolmandat aastat järjest, ettevõte jääb kahjumisse.2004 Aasta algul müüakse Karupesa hotell, üks ostjatest on Andrus Veerpalu. Aasta lõpetatakse väikese käibe kasvuga ning tõustakse ligi 3 miljoni kroonisesse kasumisse.2007 Suvel lõpeb St Barbara hotelli rendileping.2008 Kahe hotelliga jätkava ettevõtte käive väheneb kolmandiku võrra, taas kukutakse kahjumisse.2011 Pärast paari kahjumiaastat õnnestub taas käivet veidi kasvatada ning tõusta kasumisse.2012 Aasta lõpus lõpetatakse enne tähtaega Rannahotelli rendileping. 1,9 miljonilise käibe juures jäädakse ligi 292 000 euroga kahjumisse.

 

Kommentaar

Viru omanikud ei kavatse lahkuda

Peep Ehasalu, Sokotel ASi ehk Viru hotelli kommunikatsioonijuhtMeie hotellikett ei tunne vajadust siit turult ära minna. Vastupidi, meie rendilepingud pikendati mõni kuu tagasi aastani 2028. Võib-olla on üks põhjus see, et Scandic tunneb siin liiga tugevat konkurentsisituatsiooni, ma ei oska kommenteerida. Scandic on suur kett ja võib-olla oli nende jaoks tegemist liiga väikse tükiga turust.Konkurentsis ei püsi, kui ei tegele rekonstrueerimisega. Viru hotellis on iga viie aasta tagant 100% ruume uuendatud. Palace mõjutab meid sama palju kui ülejäänud 60 hotelli Tallinnas. Oma suuruse tõttu ei ole nad meie otsene konkurent.

Hetkel kuum